Piešťanci dobyli svet!

Stredná priemyselná škola elektrotechnická (SPŠE) Piešťany sa stala víťazom finále NXP Cup 2017 EMEA v Mníchove.

Vo svete automobilizmu prebieha v súčasnosti prezbrojovanie na elektrický pohon. Každá solídna automobilka má vo svojej ponuke elektromobil, v krajnom prípade hybridný automobil s elektrickým pohonom a malým benzínovým motorom, vyrábajúcim elektrinu na pohon. Veda, priemysel a školstvo prispôsobujú svoje koncepcie tomuto strategickému cieľu. Menej známou je skutočnosť, že popri tejto stratégii sa rozvíja ešte jedna, a tou je samonavigačné auto.

Autonómne autá

Prípravy na tento režim jazdy už majú svoje výstupy. Popri aplikácii elektropohonu sa do bežne predávaných automobilov pridávajú aj prvky samonavigácie. Viaceré automobilky už predávajú modely áut, ktoré majú čiastočne autonómny režim jazdy. Dokážu jazdiť samostatne po diaľnici, vyžadujú však občasný zásah vodiča. Takto inteligentné vozidlá najväčšie percento času jazdia zavesené za auto pred nimi, vedia prechádzať z pruhu do pruhu, obiehať auto pred sebou, dodržiavať od neho odstup, vyhľadať voľné miesto v rade zaparkovaných áut (ak tam je) a zaparkovať naň. Všetko sú to prvky autonómnosti, ktoré budú nevyhnutné pre budúci samonavigačný režim jazdy.

Podpora zo všetkých strán

Dráha pripravená pre kategóriu HS

Výrobcovia zariadení – senzorov, kamier, mikroprocesorov, laserov, radarov aj celých automobilov – podporujú kvôli spomínanému vývoju celé spektrum aktivít, spojených s týmito stratégiami. Vyvíjajú nové obvody, prvky, zariadenia potrebné na výrobu, budujú testovacie okruhy, overujú prototypové série automobilov. Na diaľničných úsekoch budujú jazdné pruhy, umožňujúce reálnu jazdu majiteľom áut napríklad s autonómnym režimom jazdy. Aj u nás je v príprave projekt na sprevádzkovanie takéhoto pruhu na diaľnici medzi Bratislavou a Brnom. Jednou z foriem prípravy na nové stratégie je aj podpora súťaží, na ktorých sa s novými technológiami oboznamujú študenti, perspektívni zamestnanci výrobcov týchto technológií, ale aj používatelia nových robotických áut. Takýmito podpornými súťažami sú napríklad Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC), Yrobot Cup či NXP Cup (bývalý Freescale Cup).

Základné pravidlá NXP CUP

NXP Cup je súťaž robotických (autonómnych) formúl, ktoré majú za úlohu prejsť vybudovanú dráhu v čo najkratšom čase a za cieľovou čiarou zastaviť. Dráha obsahuje rôzne komplikované prvky, zákruty, slalom, kopce, križovatky, hrboľaté úseky. Spoznanie cieľa je rovnako náročným záverečným prvkom. Cesta je 60 cm široká biela plocha s vodiacimi čiernymi čiarami širokými 1 inch (asi 2,5 cm). Súťaž má dve kategórie: High School (HS) pre stredné školy a University (Uni) pre univerzity a vysoké školy. Kategória HS má jednu vodiacu čiaru, vedúcu stredom dráhy, a kategória Uni má dve vodiace čiary, každú na jednom okraji dráhy. Čiary sníma jednoriadková kamera. Pravidiel na zvládnutie dráhy je niekoľko. Obraz kamery napríklad nemôže byť predspracovaný graberom, jedine vlastným programom v ARM mikrokontroleri kitu KZ25L. Auto – formula môže opustiť dráhu maximálne dvomi kolesami, inak ju diskvalifikujú. Najviac pravidiel sa týka konštrukcie formulky, takže všetci vlastne súťažia na temer rovnakom autíčku a rozdielny je len softvér (program). Detaily pravidiel si môžete pozrieť na https://community.nxp.com/docs/DOC-332303.

Mníchovské finále

NXP Cup je celosvetová súťaž a Slovensko patrí do oblasti EMEA (Europe, Middle East, Africa, teda Európa, Stredný východ a Afrika). Systém postupu sa vyvíja od prvotných regionálnych kôl, z ktorých do finále EMEA postupujú z každého kola traja najúspešnejší v každej kategórii. V tohtoročnom 6. ročníku (2016/2017) určili organizátori šesť regionálnych kôl. My sme sa prihlásili do Ostravy (ďalšie boli v Düsseldorfe, Grenobli, Leedse, Bukurešti a v marockej Casablance). Regionálne kolo NXP Cup 2017 v Ostrave sa konalo začiatkom apríla. Zúčastnilo sa ho 13 tímov a z nich 10 úspešne prišlo do cieľa. V našej HS kategórii súťažili štyri družstvá. Tím Spirit z SPŠE Piešťany zvíťazil o desatinu sekundy pred tímom Zeus Power z Rožnova pod Radhoštěm. Finále sa konalo 27. a 28. apríla v Mníchove v sídle firmy NXP.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Ing. Jozef Dragula
SPŠE Piešťany