Plastelínu od Koh-i-noor Hardmuth využívajú vedci vo svojich výskumoch

Známy výrobca školských potrieb, Koh-i-noor Hardmuth, sa stal dodávateľom materiálu na účely skúmania väzieb medzi škodcami a predátormi, ktorí ich žerú. Olejovú plastelínu, z ktorej sú vyrobené falošné húsenice, dodal celému medzinárodnému tímu vedcov.

„Využitie plastelíny pre napodobeniny húseníc dokazuje široké uplatnenie našich produktov naprieč odbormi. Nápad sa nám veľmi páči,“ uvádza hovorca Koh-i-noor Hardtmuth Martin Doležal.

Metóda využívania falošných húseníc nie je žiadnym novým objavom, doteraz ale vedci používali iné materiály, napríklad slané cesto. To však vo vlhkom prostredí ako sú trópy napučí, preto hľadali alternatívu, ktorá by mala vhodnejšie vlastnosti do takýchto klimatických podmienok. Olejovitá plastelína od Koh-i-nooru sa ukázala ako najlepší materiál.

Foto: archív Kateřiny Sam

Do výskumu sa zapojila aj česká vedkyňa Kateřina Sam, ktorá húsenice z plastelíny od Koh-i-nooru sama pri svojej práci dlhodobo používa. Kvôli presnosti bolo potrebné, aby boli všetky húsenice vyrobené z rovnakého materiálu a prilepené jedným konkrétnym druhom sekundového lepidla. Plastelínu bolo nutné pretlačiť injekčnou striekačkou bez ihly a potom narezať skalpelom na rovnako dlhé kúsky. Každému vedcovi prišli húsenice v plastových fľašiach, aby ich povrch zostal neporušený.

Vedci pomocou falošných húseníc z plastelíny mapujú väzby medzi škodcami a predátormi, ktorí ich žerú. Štyridsiatka vedcov najprv nastražila húsenice na tridsať lokalít po celom svete. Po týždni všetky putovali späť do Fínska, kde výskumníci u každej zvlášť zisťovali, či do nej uhryzol vták, mravec alebo napríklad osa. Jedným z výstupov experimentu je napríklad zistenie, že kým húsenica na rovníku sa o svoj život bojí takmer nepretržite, jej príbuzná v blízkosti pólov môže počítať len s osminovým rizikom, že ju niečo zožerie. Pokus tiež ukázal, kde majú akí predátori prevahu. Výsledky unikátneho pokusu publikoval prestížny vedecký časopis Science.


Informácie o spoločnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s.:
História spoločnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH siaha až do roku 1790 a firma je tak jedným z najstarších výrobcov výtvarných, školských, hobby a kancelárskych potrieb na svete. V súčasnej dobe je vôbec najväčším výrobcom svojho druhu v strednej a východnej Európe. Ochranná známka KOH-I-NOOR bola prvýkrát zaregistrovaná v roku 1894 a dnes je chránená v 73 krajinách sveta. Spoločnosť vyrába a predáva viac ako 5000 rôznych produktov určených pre školské, kancelárske, technické a umelecké využitie.
KOH-I-NOOR HARDTMUTH j je súčasťou skupiny KOH-I-NOOR holding, ktorá dosahuje obrat takmer 150 mil. € a zamestnáva cez 2500 zamestnancov. Skupinu ďalej tvorí výroba pre zdravotníctvo GAMA GROUP, strojárenská divízia KOH-I-NOOR MACHINERY tvorená nástrojárňou a lisovňami Ponas, Ronas a Formex a energetická divízia KOH-I-NOOR ENERGY, ktorej súčasťou je napr. najväčší český obchodník s LPG Kralupol.