Známy výrobca školských potrieb, Koh-i-noor Hardmuth, sa stal dodávateľom materiálu na účely skúmania väzieb medzi škodcami a predátormi, ktorí ich žerú. Olejovú plastelínu, z ktorej sú vyrobené falošné húsenice, dodal celému medzinárodnému tímu vedcov.
„Využitie plastelíny pre napodobeniny húseníc dokazuje široké uplatnenie našich produktov naprieč odbormi. Nápad sa nám veľmi páči,“ uvádza hovorca Koh-i-noor Hardtmuth Martin Doležal.
Metóda využívania falošných húseníc nie je žiadnym novým objavom, doteraz ale vedci používali iné materiály, napríklad slané cesto. To však vo vlhkom prostredí ako sú trópy napučí, preto hľadali alternatívu, ktorá by mala vhodnejšie vlastnosti do takýchto klimatických podmienok. Olejovitá plastelína od Koh-i-nooru sa ukázala ako najlepší materiál.

Do výskumu sa zapojila aj česká vedkyňa Kateřina Sam, ktorá húsenice z plastelíny od Koh-i-nooru sama pri svojej práci dlhodobo používa. Kvôli presnosti bolo potrebné, aby boli všetky húsenice vyrobené z rovnakého materiálu a prilepené jedným konkrétnym druhom sekundového lepidla. Plastelínu bolo nutné pretlačiť injekčnou striekačkou bez ihly a potom narezať skalpelom na rovnako dlhé kúsky. Každému vedcovi prišli húsenice v plastových fľašiach, aby ich povrch zostal neporušený.
Vedci pomocou falošných húseníc z plastelíny mapujú väzby medzi škodcami a predátormi, ktorí ich žerú. Štyridsiatka vedcov najprv nastražila húsenice na tridsať lokalít po celom svete. Po týždni všetky putovali späť do Fínska, kde výskumníci u každej zvlášť zisťovali, či do nej uhryzol vták, mravec alebo napríklad osa. Jedným z výstupov experimentu je napríklad zistenie, že kým húsenica na rovníku sa o svoj život bojí takmer nepretržite, jej príbuzná v blízkosti pólov môže počítať len s osminovým rizikom, že ju niečo zožerie. Pokus tiež ukázal, kde majú akí predátori prevahu. Výsledky unikátneho pokusu publikoval prestížny vedecký časopis Science.