V roku 2024 si Slovensko pripomína významný míľnik v oblasti cestovného ruchu – 150 rokov turistického značenia na našom území. Pri tejto príležitosti Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši v spolupráci s Ing. Ernestom Rusnákom, dlhoročným značkárom a turistom, predsedom Regionálnej rady Klubu slovenských turistov Levočské vrchy – Branisko pripravilo výstavu Po turistickej značke. Vernisáž výstavy, ktorá približuje históriu turistického značenia v chronologickom aj geografickom slede od roku 1874, kedy boli u nás vyznačené prvé turistické chodníky v Štiavnických vrchoch, sa konala v našom múzeu 23. júla 2024.
Prezentuje historický vývoj značenia turistických chodníkov a budovania súvisiacej infraštruktúry podľa jednotlivých horských oblastí – vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách, v Slovenskom raji a v ostatných našich pohoriach. Prináša poznatky aj o výstavbe turistických chát v niektorých pohoriach, práve k nim viedli prvé turistické chodníky, a o významných značkároch. Jej súčasťou sú tiež kópie rôznych historických skíc, turistických máp, dobových dokumentov, starej turistickej sprievodcovskej literatúry, staré pohľadnice a zábery turistických chát, chodníkov a prírody.
Veľmi cenný materiál poskytol spoluautor výstavy E. Rusnák, napríklad sprievodcovskú literatúru, mapy, odznaky, pamätné známky, ale aj zaujímavé historické dokumenty o práci značkárov. Zároveň je prezentovaný vývoj turistického značenia v európskom meradle: prvé značkovanie v alpských krajinách, v Českom kráľovstve – už od roku 1889 aj v bývalom Československu.
Výstava predstavuje človeka ako turistu, milovníka prírody od histórie až po súčasné trendy v turistickom značení a poznávaní krás našej slovenskej prírody. Návštevníci si ju môžu pozrieť v priestoroch oddychovej zóny v podkroví hlavnej budovy nášho múzea. Potrvá do 31. októbra 2024 a obsahovo vhodne nadväzuje na stálu expozíciu Človek, hory, NATURA 2000.
RNDr. Leonard Ambróz