Počítač číta klinopis

Vedci vyvinuli počítačový modul, ktorý identifikuje klinové znaky a uľahčuje čítanie starobylého písma. Program porovnáva prototyp znaku s variantmi odtlačenými na tabuľke. Vďaka tomu môžu vedci reprodukovať celé tabuľky.

Ilustrácia prepisu obrázkov klinového písma na ľahšie čitateľné znaky
Vzorové výsledky: zarovnanie prototypov (prvý riadok) na cieľové obrázky klinového písma (druhý riadok). Výsledky sú znázornené po globálnom zarovnaní (tretí riadok), ako aj po spresnení (spodný riadok), ilustrácia ProtoSnap: Prototype Alignment for Cuneiform Signs (2025).

Klinové písmo má viac ako tisíc znakov, ktorých vzhľad sa môže líšiť v rôznych obdobiach, kultúrach, geografii a dokonca aj u jednotlivých pisárov. Vo formách znakov existuje obrovská variabilita, približuje informatička Hadar Averbuch-Elorová z Cornellovej univerzity. Dokonca aj pri tom istom znaku sa jeho vzhľad v priebehu času mení, a preto je veľmi náročné rozlúštiť, čo vlastne znamená. V múzeách sa nachádza asi 500-tisíc klinopisných tabuliek, no len zlomok z nich bol preložený.
Vedci použili difúzny model – typ generatívneho modelu umelej inteligencie, ktorý sa používa napríklad pri generovaní obrázkov – na výpočet podobnosti medzi každým pixelom obrázku znaku na tabuľke a jeho prototypu. Potom predlohu upravili tak, aby zodpovedala ťahom skutočného znaku. Výsledok sa môže použiť na trénovanie modelov umelej inteligencie, ktoré opticky rozpoznávajú znaky a menia obrázky tabuliek na strojovo čitateľný text. Výskum pomôže automatizovať proces kopírovania tabuliek a porovnávať znaky medzi rôznymi obdobiami, mestami a pisármi.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.