Polmesiac v hlavnej úlohe

Aj keď je podľa ústavy Azerbajdžan sekulárny štát, až 95 % jeho obyvateľstva sa hlási k moslimskej viere. A práve tento fenomén sa odráža i v tunajšej architektúre, dokonca aj v takej, ktorú nazývame futuristická.

V Baku, hlavnom meste krajiny, vyrastá na pobreží Kaspického mora nový moderný komplex budov, ktorý v blízkosti prístavu vytvorí novú siluetu azerbajdžanskej metropoly. Celý projekt nesie názov Crescent, čo v preklade znamená polmesiac. Mimochodom, polmesiac je aj symbolom Azerbajdžanu na štátnej vlajke. A práve v tomto tvare sa plánuje na umelo vytvorenom ostrove, akoby plávajúcom na vode, výstavba Crescent Hotela.

Futuristický komplex

Samošplhacie debnenie SKE50 plus s nosnosťou 5 ton na každú konzolu je ideálnym riešením pre stavby na miestach, kde fúka silný vietor.

Kórejská spoločnosť Heerim Architects & Planners nakreslila v bakuskom zálive, ktorý sa vďaka futuristickým budovám, akoby z inej civilizácie, začína označovať ako Crescent Bay, Záliv polmesiaca. Súčasťou komplexu sú okrem hotela obchodné, nákupné aj zábavné centrum a rezidenčná veža. Výrazné objekty projektu umiestnili architekti na pevninu, kde bude výškovou dominantou komplexu administratívna veža Crescent City v tvare fakle, s výškou 203 metrov a so 43 poschodiami. Vedľa nej vznikne Crescent Place, osemposchodové nákupné centrum vrátane troch podzemných podlaží a 32-poschodovej obytnej veže so 168 apartmánmi, s výškou veže 170 m. Bude tu priestor pre zhruba 100 predajní a ďalších 40 gastronomických prevádzok. Vďaka City a Place s obytnou, administratívnou a nákupnou plochou 450 000 m2 vznikne nová, viac ako moderná panoráma prístavu. Pôvodný projekt bol však oveľa rozsiahlejší: Hotel Polmesiac mal byť náprotivkom Hotela Full Moon (Spln) na druhej strane zálivu, z toho však nakoniec zišlo. Inšpirovaní fiktívnou kozmickou stanicou a zároveň superzbraňou Death Star z filmu Star Wars navrhli architekti budovu v tvare zaobleného disku s dierou v hornej časti, ktorá by sa javila pri odlišnom uhle pohľadu vždy iná. Luxusný, 159 metrov vysoký hotel mal na 35 poschodiach zahŕňať vyše 100 000 m2 priestorov len pre 382 izieb.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R
Foto Heerim Architects & Planners, Ilk, Doka