Prečo by sme mali udržiavať správnu vlhkosť ovzdušia v domácnosti?

Nedostatočná vlhkosť v dome je problémom, o ktorom sa veľa nehovorí, no dokáže výrazne ovplyvniť komfort aj zdravie človeka. Vyskytuje sa najmä v chladnom období, v ktorom vzduch kvôli nízkej teplote nedokáže udržať vlhkosť. Dôvodov vzniku tohto javu je viac, rovnako ako riešení. Ako proti nemu bojovať?

Foto Unsplash/CHUTTERSNAP

Prečo sa vo vzduchu nedokáže udržať vodná para?

Vzduch je zmes viacerých plynov. Základ predstavujú kyslík (21 %) a dusík (78 %). Posledné 1 % tvoria iné plynné látky, ako napríklad oxid uhličitý, vodná para, vzácne plyny či zmes znečisťujúcich látok.
Množstvo vodnej pary vo vzduchu sa odlišuje najmä v závislosti od ročného obdobia. Platí, že na jar a v lete je vzduch vlhký. Vďaka vyššej teplote totiž dokáže lepšie viazať molekuly vody. Presný opak nastáva koncom jesene a v zime, keď je viazanie vody náročnejšie.
Suchý vzduch je bežným javom. Ľudia sa s ním stretávali aj v minulosti. Za posledných 50 rokov sa však situácia výrazne zhoršila, a to najmä z dvoch dôvodov: zvýšenia vnútornej teploty o približne 5 °C (kúrenie vo všeobecnosti vysušuje vzduch rovnako ako klimatizácia) a zväčšenia obytnej plochy.

Aké má prejavy?

Foto Unsplash/Aurelien Romain

Prvé prejavy vzduchu bez potrebnej vlhkosti sú menšie a často zanedbateľné. Obyvatelia takéhoto priestoru pociťujú svrbenie alebo nepríjemnú suchosť očí a pokožky, majú popraskané pery a často ich bolí hrdlo. Po dlhšom čase sa môžu objaviť aj kašeľ, začervenané miesta na koži či krvácanie z nosa.
Každý to znášame inak. Niektorí pociťujú len mierne príznaky, iní zasa môžu bojovať s rôznymi zdravotnými problémami. Vo všeobecnosti však platí, že najhoršie vzduch bez potrebnej vlhkosti znášajú osoby s astmou, alergiami alebo inými respiračnými ochoreniami. Suchá vnútorná klíma následne dokáže ovplyvniť aj zariadenie v priestore, ako napríklad parkety alebo drevený nábytok, ktorý môže začať praskať.

Vlhkosť a voda v tele

Dôvodom, prečo na suchý vzduch ľudia nereagujú príliš dobre, je zloženie nášho tela, ktoré je zo 60 až 80 % tvorené vodou. Ak sa teda vlhkosť vo vzduchu zníži, dokážeme si to všimnúť takmer okamžite.
Voda je súčasťou každého orgánu v ľudskom organizme. Mozog a srdce obsahujú približne 73 % vody a pľúca až 83 %. V suchom prostredí sa preto nielen zle dýcha, ale takisto sa v ňom ťažšie sústredí na prácu alebo učenie.
Takýto vzduch dokáže okrem toho vplývať aj na pocit chladu, pretože urýchľuje odparovanie vlhkosti z pokožky, čím ju výrazne ochladzuje. Pri rovnakej teplote sa tak môžete v zime cítiť chladnejšie ako v lete.

Odporúčaná vlhkosť v interiéri

Vlhkosť v interiéri dokáže počas zimy klesnúť na 20 %, niekedy aj na 10 %. Daný vzduch dokáže zapríčiniť nielen podráždenie, ale tiež rôzne zapálené ekzémy. V niektorých prípadoch môže byť spúšťačom alergií.
Odporúčaná vlhkosť v interiéri sa pohybuje od 30 % do 60 % v závislosti od sezóny. Nižšie ani vyššie hodnoty nie sú vhodné pre zdravie, dobrý pocit ani pre nábytok a ďalšie zariadenie nachádzajúce sa v takom priestore.

Foto Unsplash/Kaffeebart

Ako udržiavať v miestnostiach správnu vlhkosť?

Proti suchému vzduchu sa dá v súčasnosti bojovať viacerými spôsobmi. Ideálne je zaobstarať si vlhkomer, podľa ktorého zistíte, aká úroveň vlhkosti sa v interiéri nachádza. Ak je nízka, najlepším riešením je zvlhčovač vzduchu, ktorý môže disponovať rôznymi dodatočnými funkciami, ako je napríklad ionizátor. Lacnejšou alternatívou je rozmiestnenie misiek s vodou na miesta v blízkosti zdroja tepla alebo prevesenie mokrých utierok cez radiátor.
V boji proti takému vzduchu dokážu pomôcť aj živé rastliny, ktoré zvyšujú pocit pohody a uvoľňujú do priestoru vlhkosť. Okrem väčších paliem sú vhodné aj veľké zelené steny z machu.

Tento článok je sponzorovaným obsahom.