Preteky mechanických strojov

Pojmom exoskelet sa v biológii označuje vonkajšia kostra, ktorá poskytuje stabilnú oporu a ochranu. Má ju väčšina článkonožcov, predovšetkým hmyz.

Človek síce exoskelet nemá, ale môže byť vystrojený umelou vonkajšou kostrou, pre ktorú sa vžilo označenie robotický exoskelet. Takéto exoskelety s dômyselnou riadiacou jednotkou slúžia na podporu svalov ľudí, ktorí vykonávajú ťažkú fyzickú prácu, napríklad vojaci pochodujúci s plnou výzbrojou či robotníci manipulujúci s ťažkými bremenami. S prižmúrením jedného oka možno považovať za robotický exoskelet aj obrovské monštrum s názvom Prosthesis. Tento stroj, označovaný aj ako mech suit, čiže čosi ako mechanický oblek, v skutočnosti nie je v pravom slova zmysle robot, pretože automaticky nevykonáva nijakú činnosť. Prosthesis, ktorý vyvinul Kanaďan Jonathan Tippet s tímom dobrovoľníkov a s podporou akademických a priemyselných inštitúcií, ani nemá slúžiť na pomoc pri konaní nejakej užitočnej práce, ale má byť akousi vlajkovou loďou pri vzniku nového športu, a to terénnych pretekov strojov – racing mech (pretekárske mechanické stroje). Tieto stroje nemajú nijaký systém autonómneho riadenia ani gyroskopický stabilizačný systém, pretože ich činnosť spočíva v presnom kopírovaní pohybu rúk a nôh ich vodiča. Vývoju zariadení pre nový, takpovediac mechanický šport, sa bude venovať technologická firma Furrion Exo-Bionics. Prosthesis má úctyhodné rozmery: jeho šírka je 5 m, dĺžka 3 m a výška 4,2 m. Hmotnosť tohto monštra so štyrmi nohami – či labami – je 3 500 kg. Chodiaci robot je vystrojený elektro-hydraulickým pohybovým mechanizmom, ktorého funkciu plne ovláda vodič (či pretekár). Zdrojom energie je 96 V lítiovo-iónová batéria s kapacitou 20 kWh, ktorá poskytuje maximálny výkon 170 kW. Kapacita batérie postačí na 30 až 120 minút chôdze rýchlosťou až 30 km/h. Na mieru vyrobený pružiaci systém má rozsah pruženia 50 cm. Kedy a kde sa uskutočnia prvé preteky mechanických strojov typu Prosthesis, zatiaľ nie je známe. Mimochodom, riadiť tento kolos nemôže len tak hocikto – treba absolvovať zácvik, ktorý stojí asi 1 500 dolárov.

RM, foto Furrion Exo-Bionic

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.