Priblížiť vesmír ľuďom

Slovenská astrobiologička a marsonautka Dr. Michaela Musilová oznámila spoluprácu s vesmírnou spoločnosťou Space scAvengers aj plány zdolať najvyšší vrch Antarktídy.

M. Musilová predstavila svoje plány na rok 2024 týkajúce sa novej spolupráce so slovenskou vesmírnou spoločnosťou Space scAvengers. V rámci výskumno-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme ju v kooperácii s NASA čakajú výstupy na najvyššiu horu Antarktídy aj Severnej Ameriky.
Spolu s členmi spoločnosti Space scAvengers, ktorá vznikla v roku 2021 a zameriava sa na nový spôsob manipulácie s vesmírnym odpadom na obežnej dráhe a na postup jeho eliminácie, plánuje vystupovať v rámci série vedecko-populárnych prednášok. S hrdosťou oznamujeme svoju novú spoluprácu s významnou vedkyňou v oblasti astrobiológie a simulovaných misií na Mars, Dr. Michaelou Musilovou. Toto partnerstvo predstavuje kľúčový krok v ambasádorstve a popularizácii našej práce, ako aj v šírení povedomia o dôležitosti vesmírnych operácií a ich dosahoch na našu planétu, povedal o novej spolupráci Tomáš Balog, PhD., spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Space scAvengers.

Spolupráca bude zahŕňať sériu vedecko-populárnych prednášok, ktorých cieľom bude informovať širokú verejnosť o najnovších poznatkoch a výzvach v oblasti vesmírneho výskumu. Space scAvengers a M. Musilová budú kooperovať na projektoch zameraných na vzdelávanie a inšpirovanie mladej generácie vedeckých nadšencov. V rámci partnerstva sú odhodlaní pokračovať vo svojom úsilí, aby priniesli vesmír bližšie k ľuďom na Zemi. Spolupráca s Michaelou Musilovou je pre nás veľkou cťou. Jej odborné znalosti a vášeň k vesmírnemu výskumu sú neoceniteľným prínosom pre našu misiu. Spoločne sa tešíme na možnosť sprostredkovať naše vedomosti a inšpirovať ľudí všetkých vekových kategórií, uviedol T. Balog.

M. Musilová sa tento rok okrem spolupráce so Space scAvengers chystá pokoriť najvyšší vrchol Severnej Ameriky Denali a najvyšší vrchol Antarktídy Vinson, ktoré sú súčasťou jej výskumno-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme. Astrobiologička aktuálne hľadá partnerov a sponzorov pre obe expedície. Unikátny projekt vedie v spolupráci s NASA a rôznymi univerzitami a firmami po celom svete. V rámci projektu vedie expedície na najvyšší vrchol na každom svetadiele, počas ktorých spája výskum s vesmírom a klimatickými zmenami. Projekt Astro Koruna Zeme je aj súčasťou jej príprav na ďalšie vesmírne projekty a spolupráce, ako je napríklad uchádzanie sa do astronautického výberu NASA. Doteraz tím M. Musilovej úspešne realizoval výskumné a vzdelávacie aktivity počas expedícií na Kilimandžáro (2022), najvyšší vrchol Afriky, a na Aconcaguu (2023), najvyšší vrchol Južnej Ameriky. Minulý rok mal premiéru prvý dokumentárny film o týchto expedíciách s názvom Hakuna Matata Kilimanjaro.

M. Musilová sa v roku 2023 venovala aj veleniu simulovanej vesmírnej misie s paraastronautom (simulovaným astronautom s fyzickým postihnutím). Ako jediná Slovenka bola súčasťou iba zo žien zloženej vedeckej expedície do Antarktídy a dokonca telefonovala priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Išlo o hovor s astronautom Sultanom Al Neyadim zo Spojených arabských emirátov. Zorganizovala ho v spolupráci s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a Medzinárodnou vesmírnou univerzitou (ISU) s cieľom spopularizovať vesmír pre verejnosť a naučiť ľudí všetkých vekových kategórií viac o možnostiach života vo vesmíre.

Keďže išlo o novú výskumnú štúdiu zameranú na náročnejšie vesmírne misie a M. Musilová má zatiaľ za sebou najviac simulovaných vesmírnych misií na svete, oslovili ju ako veliteľku simulovanej vesmírnej misie s paraastronautom. Simulovanú misiu a výskumno-vzdelávacie expedície astrobiologičky do Antarktídy a na Aconcaguu podporilo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Cieľom expedície do Antarktídy bolo spojiť líderky vo vede a výskume celosvetovo a spoločne riešiť dôležité problémy, napríklad klimatické zmeny. Na túto originálnu expedíciu vybrali M. Musilovú ako jednu zo 100 žien z celého sveta. V súčasnosti je jednou z mála vedcov sveta, ktorí absolvovali výskum na všetkých svetadieloch.

Ak by ste radi podporili vedecko-vzdelávacie aktivity Dr. Michaely Musilovej, môžete tak urobiť prostredníctvom jej verejnej zbierky alebo poukázaním dvoch percent z dane v prospech Michaela Musilova o. z.

TS Michaely Musilovej
Foto archív M. Musilovej