Príjemne a bezpečne

Práve sa začali dva mesiace, na ktoré sa azda každý teší celý rok. Nastáva dolce far niente, sladké nič nerobenie. Ožívajú morské pláže i turistické chodníky.

Už dávno sú za nami časy, keď výbava na dovolenku spočívala v kufri plnom oblečenia, rôznych zaváranín, nejakej tej šmeliny a veľkej mapy Európy. Z oných čias zostal len ten kufor plný šiat, pribudli však najnovšie výdobytky moderných technológií. Napokon – už aj výber a rezervácia dovolenky sa deje najmä z pohodlia domova on-line…

Karta za všetky karty

Foto Indiegogo

V súčasnosti sa už málokto vyberie na dovolenku s peňaženkou napchatou bankovkami. Skôr sa dá hovoriť o pretlaku rôznych platobných, zľavových a vernostných kariet. Aj tejto ére už však pomaly zvoní do hrobu. Juhokórejská firma BrilliantTS totiž predstavila inovatívnu čipovú kartu, ktorá môže obsiahnuť všetky vaše debetné, kreditné, darčekové i vernostné karty na jednom bezpečnom mieste. Fuze Card umožní uložiť až 30 rôznych kariet, má prepisovateľný čip EVM a technológiu na sledovanie polohy. Táto inteligentná karta nezaberie ani veľa miesta – hoci má hrúbku iba 0,7 mm, obsahuje malý ohybný displej, ktorý slúži na voľbu karty (vyberiete si ju stlačením tlačidla), a nabíjateľnú batériu s výdržou na 30 dní. Fuze Card je kompatibilná s magnetickým prúžkom, technológiami NFC i bluetooth a spolupracuje so zariadeniami s Androidom i iPhonom podobne ako Apple Pay. Môžete ju použiť na bezkontaktné platby, výbery hotovosti aj ako prístupovú ID kartu. Navyše – po dokončení transakcie sa karta automaticky zamkne.

Voda vždy poruke

Do dovolenkových destinácií v Chorvátsku či v severnom Taliansku sa cestuje najčastejšie osobnými autami. Najmä v zápchach, keď horúčava by sa dala priam krájať, by nejedna posádka auta privítala, keby sa prístup k pitnej vode počas cesty dal vyriešiť jednoduchým otočením kohútika vo vozidle.

Foto Ford

Technikov v automobilke Ford táto na prvý pohľad bláznivá myšlienka zaujala natoľko, že začali pracovať na systéme, ktorý by recykloval kondenzovanú vodu produkovanú klimatizáciou vozidla na pitnú. Systém nazvali On-The-Go H2O. Pomocou bežnej kuchynskej panvice sa zbierajú kvapôčky vody vznikajúce pri odvádzaní vlhkosti z klimatizácie, ktoré za normálnych okolností končia na ceste. Odtiaľ sa voda prečerpá cez filtračný systém, kde sa zbaví všetkých nečistôt. Následne sa zhromažďuje v nádrži v útrobách vozidla, odkiaľ priteká do vodovodnej batérie medzi sedadlami vodiča a spolujazdca. Klimatizačné zariadenie môže produkovať asi 1,8 litra vody za hodinu, čo nie je zanedbateľné množstvo. Nový vynález by mohol zabezpečiť pitnú vodu na cestách vedúcich nielen cez odľahlé oblasti, ale aj po najfrekventovanejších diaľniciach, na ktorých v čase letných dovoleniek vznikajú zápchy. Takisto by znížilo množstvo plastového odpadu, lebo fľaše by boli zbytočné. Na On-TheGo H2O si však treba ešte počkať, pretože technológia je vo fáze prototypu a zatiaľ nevedno, kedy a či vôbec sa s ňou stretneme vo vozidlách.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

V spolupráci s PC Revue, www.pcrevue.sk

R