Proti starnutiu kože

Chronické vystavenie ľudskej pokožky ultrafialovému žiareniu spôsobuje predčasné starnutie alebo fotostarnutie (z angl. photoaging). Pri fotostarnutí sa fragmentujú zväzky kolagénu typu I, ktoré sa nachádzajú pod vrchnou vrstvou pokožky a poskytujú jej pevnosť a oporu. To vedie k tvorbe vrások a strate pružnosti. Najlepším spôsobom, ako zabrániť poškodeniu kolagénu typu I slnečným žiarením, je dôsledné používanie opaľovacieho krému, podľa možnosti denne a najmä pri pobyte vonku, uviedol profesor dermatológie Frank Wang z Michiganskej univerzity.

Foto Pexels/Karolina Grabowska

Výskum F. Wanga a jeho kolegov však zároveň ukázal, že injekcia najpopulárnejšieho typu dermálnej výplne, zosieťovanej kyseliny hyalurónovej, do fotostarnúcej pokožky môže zvrátiť dermálne zmeny spojené s fotostarnutím. Tieto výplne sa zvyčajne vstrekujú do pokožky na redukciu vrások. Podľa vedcov však zosieťovaná kyselina hyalurónová stimuluje tiež tvorbu nového kolagénu typu I v strednej vrstve kože, v zamši. Výplň stimuluje tvorbu kolagénu v priebehu niekoľkých týždňov po injekcii a je dlhotrvajúca. Jediná injekcia zosieťovanej dermálnej výplne s kyselinou hyalurónovou môže viesť k rýchlemu a dlhodobému zlepšeniu pokožky stimuláciou ukladania kolagénu a navyše opakované injekcie môžu pridať viac kolagénu, čím sa nakoniec zníži potreba opätovného ošetrenia, povedal F. Wang.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.