Prvá olympiáda kyborgov

Ľudia bez rúk, bez nôh, na vozíku či inak paralyzovaní ukážu, ako vďaka technickým pomôckam zvládajú život.

Olympiáda Cybathlon vo švajčiarskom Zürichu bude nielen o schopnostiach a výkonoch paraolympijských športovcov, ale aj o úrovni a vyspelosti ich robotických náhrad a implantátov. Medailu totiž dostane tak športovec, ako aj výrobca protetickej pomôcky, s ktorou športovec vyhrá.16-17 cybathlon3

Cybathlon je novou paraolympiádou pre bionických atlétov. Organizátori očakávajú, že sa jej 8. októbra tohto roku zúčastní až 80 tímov z celého sveta. Cieľom podľa nich nebudú ani tak rýchlosť a sila, ako skôr schopnosť čo najlepšie zosúladiť ľudské telo so zariadením a zároveň otvoriť cestu pre vývoj čo najkvalitnejších protetických pomôcok.

Ľudia s náhradami a implantátmi doposiaľ nemohli súťažiť na olympijských hrách, pretože ich handicap, presnejšie, technologické náhrady mohli pomáhať k lepším výkonom a zvýhodňovať ich pred ostatnými športovcami. Zürišský Cybathlon je určený pre tých, ktorí stratili kontrolu nad svojím telom, prišli o končatiny, nefunguje im svalstvo alebo trpia akýmkoľvek zdravotným problémom, ktorý sa dá kompenzovať najnovšími technológiami, robotickými náhradami či implantátmi. V spolupráci s dizajnérmi, vývojármi, inžiniermi a vedcami budú súťažiaci súperiť v šiestich rôznych netradičných disciplínach, ktoré ukážu, nakoľko sa dá najnovšími technológiami skvalitniť ich život. V súťaži sa nebudú hodnotiť iba silové a časové výsledky, ale predovšetkým kvalita ovládania ľudského tela prostredníctvom technológií a miera skvalitnenia života hendikepovaného súťažiaceho.

V prípade úspechu prvej olympiády kyborgov sa ďalšia pravdepodobne uskutoční v roku 2020 v Tokiu.

R

Foto ETH Zurich / Alessandro Della Bella, pixabay