Rande s mestom

Vypočujte si podcast Rande s mestom – nielen o dejinách Bratislavy, ktorý prináša zaujímavé témy z histórie a osvetľuje ich v kontexte súčasného diania. Každý mesiac sa moderátor Ludwig Bagin rozpráva s uznávanými odborníčkami a odborníkmi z mestských kultúrnych a pamäťových inštitúcií, zo Slovenskej akadémie vied, ale aj s aktivistami a popularizátormi dejín mesta. V rozhovoroch mapujú okrúhle výročia a zásadné udalosti, ktoré mesto formovali, venujú sa dejinným súvislostiam aj konkrétnym osudom významných osobností.
Spoznáte príbeh takmer zabudnutého bratislavského lekára a osvietenského vzdelanca uznávaného aj za hranicami Uhorska – Zachariáša Teofila Husztyho, ktorý bol priekopníkom očkovania detí proti kiahňam. Mimoriadne inšpiratívny bol aj život zakladateľa legendárnej továrne na výrobu šumivého vína Hubert, ktorá vznikla v Bratislave, či kontroverzne prijímaný príbeh ikonickej stavby – Mosta SNP, ktorý navždy zmenil siluetu mesta.
Vedeli ste, že Mozart navštívil ako šesťročný Bratislavu a pravdepodobne v nej aj koncertoval? Verejnosti málo známa je aj mimoriadna vzácnosť uchovávaná v Kaplnke sv. Jána Almužníka v Dóme sv. Martina či boj s morovou epidémiou, počas ktorej mesto stratilo takmer polovicu svojho obyvateľstva. Osloví vás aj dramatický osud múzejníka a archivára mesta s nevšedným menom Ovídius Faust, ktorý by mohol slúžiť ako filmová predloha komplexne demonštrujúca turbulentné 20. storočie. Hosťom podcastu bol aj legendárny sprievodca a zakladateľ kultového miesta Palacinka Lacinka na Šancovej ulici – Zsolt Lehel. Najnovšie epizódy sa venujú 50. výročiu výstavby najväčšieho sídliska na Slovensku – Petržalky a požiaru židovského geta, ktorý navždy poškodil zástavbu v okolí Židovskej ulice.
Podcast pripravuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) a počúvať ho môžete na webovej stránke: www.bkis.sk/randesmestompodcast a na šiestich ďalších streamovacích platformách vrátane Spotify či Google podcasts.

Miriam Šlosárová

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre