Raz merať, raz rezať

Kanadská spoločnosť ShapeMeasure chce minimalizovaním plytvania materiálmi a eliminovaním únavy človeka modernizovať výstavbu domov hodnú 21. storočia.

https://www.shapemeasure.com/

Jeden z najväčších problémov pri stavbe domu je pracovať s dokonalými pravými uhlami, o čom svedčí napríklad aj konštrukcia schodov. Jednotlivé stupne totiž nie sú vždy rovnako široké a nie vždy sa podarí zachovať 90 stupňov, ako by to teoreticky malo byť. Navyše, manuálne rezanie dreva je mimoriadne náročné na čas.
Zakladateľ spoločnosti Ben Blumer hovorí, že bol šokovaný, keď videl, že podlahárovi s desaťročnou skúsenosťou trvalo hodinu, kým nainštaloval jeden schod. Preto sa so svojím tímom rozhodol prácu uľahčiť a urýchliť. Navrhnuté zariadenie automaticky skenuje priestor a robotická fréza presne nareže stavebné drevo na požadovanú veľkosť, čím sa celý proces výrazne skráti a uľahčí. Keďže poskytuje presné rozmery a uhly pripojenia, svoje uplatnenie by malo nájsť najmä pri stavbe schodiska.
Zariadenie, ktoré spoločnosť ponúka, je v podstate veľmi presný lidar skenujúci okolie v širokom oblúku. Keď lidar naskenuje presný stavebný tvar, bezdrôtovo prenesie namerané informácie do ďalšieho zariadenia – robotického systému na vyrezávanie dreva na presnú veľkosť a tvar. Stroj je podobný iným rezacím zariadeniam na drevo, je však jednoduchší a ľahšie ovládateľný, no najmä automaticky reže materiály do správneho tvaru a veľkosti. Nejde však len o dĺžku a šírku; rôzne lišty a ozdoby na schodoch si môžu vyžadovať zložité rezy, ktoré by boli pri manuálnom rezaní prinajmenšom časovo náročné, čo však robotický rezač zvládne oveľa rýchlejšie.
Spoločnosť tvrdí, že vďaka jej zariadeniu je proces inštalácie schodov štyrikrát rýchlejší.

Foto ShapeMeasure
Článok vznikol v spolupráci s NEXTECH.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.