Recyklované lepšie ako nové

Foto Pixabay

Podľa vedcov môžu lítiovo-iónové batérie s recyklovanými katódami prekonať batérie s katódami vyrobenými z nových materiálov. Rastúci dopyt po batériách, ktoré poháňajú zariadenia od smartfónov po elektromobily, môže vyčerpať svetové zásoby kľúčových zložiek, ako je napríklad kobalt. Recyklácia by mohla pomôcť, výrobcovia sa však obávajú, že nečistoty v recyklovaných materiáloch môžu spôsobiť zníženie výkonu batérií.
Na základe našej štúdie môžu mať recyklované materiály rovnaké, alebo dokonca lepšie vlastnosti ako pôvodné materiály, tvrdí Yan Wang z Worcester Polytechnic Institute v Massachusetts. Vedci z použitých batérií extrahovali elektródy a rozpustili kovy z nich v kyslom roztoku. Úpravou pH roztoku odstránili nečistoty ako železo a meď a získali viac ako 90 % kľúčových kovov: niklu, mangánu a kobaltu. Získané kovy vytvorili základ katódového materiálu. Batériám s recyklovanými katódami v testoch trvalo 11 600 nabíjacích cyklov, kým stratili 30 % pôvodnej kapacity, v porovnaní so 7 600 cyklami batérií s novými katódami. Tisíce cyklov navyše môžu znamenať roky lepšej výkonnosti batérií.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.