Rekordný študentský elektromobil

Stuttgartský Green Team stanovil nový svetový rekord v zrýchlení z nuly na 100 km/h, a to časom 1,461 sekundy.

Čím má vozidlo výkonnejší motor, tým rýchlejšie akceleruje na rýchlosť 100 km/h (aj keď to neplatí vždy). Napríklad výrobcom udávaná doba zrýchlenia škodovky z 0 na 100 km/h je 16,6 sekundy. Pri superšportových vozidlách sa časy zrýchlenia na stovku obvykle dostávajú hlboko pod desať sekúnd. Elitné superšportiaky sa na stovku rozbehnú dokonca za menej než päť sekúnd – napríklad Aston Martin DBS to zvládne za 4,3 s, Ferrari Enzo dokonca za 3,65 s.
Ukazuje sa, že supervýkonné elektromobily dokážu zrýchliť na stovku za kratší čas než vozidlá so spaľovacím motorom. Jedným z dôvodov tejto prevahy je to, že elektromotor vyvíja okamžite po zapnutí svoj maximálny krútiaci moment, kým benzínový motor zvyšuje svoj krútiaci moment na maximum postupne, s nárastom otáčok. Športové elektromobily so špičkovou akceleráciou sú napríklad Porsche Taycan Turbo 2 (zrýchlenie na stovku za 2,9 s), Audi e-tron GT (3,3 s) či Tesla Model S Plaid (2,1 s).
Znížiť čas akcelerácie na stovku pod dve sekundy sa pokúsil tím študentov s názvom Green Team z univerzity v nemeckom Stuttgarte. Študentský tím si zaumienil, že postaví elektromobil s rekordnou akceleráciou hodnou zápisu do Guinnessovej knihy rekordov. Nejde, samozrejme, o vozidlo do bežnej premávky, ale malý jednomiestny roadster pripomínajúci zmenšený monopost F1. Vozidlo je zhotovené prevažne z uhlíkových kompozitov a má poháňané všetky štyri kolesá. Hnacie elektromotory vyvinuli v univerzitných dielňach a ich celkový výkon je 180 kW. Hmotnosť vozidla je len 145 kg, takže merný výkon je 1,24 kW/kg. Zdrojom elektrickej energie sú inovatívne vysokonapäťové batérie. Možno spomenúť, že stuttgartský Green Team ustanovil svoj prvý svetový akceleračný rekord v roku 2012, a to časom 2,681 s. V roku 2014 sa tím univerzity v Zürichu po prvý raz dostal pod hodnotu dvoch sekúnd. V roku 2016 tento tím so svojím vozidlom Grimsel dosiahol čas 1,513 s – a tento rekord akcelerácie na stovku vydržal šesť rokov, do tejto jesene. Koncom septembra dosiahol roadster GreenTeam E0711 pri jednej z testovacích jázd na okruhu firmy Bosch rýchlosť 100 km/h za 1,461 s od štartu, čo je nový svetový rekord zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov.

RM, foto GreenTeam/Maximilian Partenfelder

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.