Renesančná kozmetika

Detail renesančnej maľby Tiziana Sacred and Profane Love, zdroj wikipédia, public domain

Mnohé prísady z kozmetických receptov zo 16. až 18. storočia sa objavujú aj v modernej kozmetike. Napríklad ružová voda sa používa v prípravkoch na hydratáciu pleti a síra sa bežne nachádza v niektorých krémoch proti akné. Iné prísady však boli bizarné až nebezpečné: od žlčových kyselín a teľacích kopýt až po olovo a jedovatú rastlinu bryóniu. V rámci projektu s názvom Beautiful Chemistry Project (Krásna chémia) sa výskumníci z Aucklandskej univerzity na Novom Zélande pokúšajú niektoré receptúry z minulosti znovu oživiť.
Patria medzi ne napríklad rozmarínové kvety v bielom víne, prášok z myrhy s vaječným bielkom a zamatová výstelka novovyrastených jeleních parohov s fazuľovou múkou. Aby sa trafili do nejasných inštrukcií, chemička Michel Nieuwoudtová a jej tím varili rozmarínové kvety v niekoľkých bankách, z ktorých každú naplnili iným roztokom: sladkým či suchým bielym vínom, etanolom vo vode alebo liehom.

Foto Pixabay

Keď odfiltrovali kvety a analyzovali výsledné zmesi pomocou plynovej chromatografie a hmotnostnej spektrometrie, našli chemické zlúčeniny, ktoré sú bežné v súčasných výrobkoch na starostlivosť o pleť vrátane upokojujúceho gáfru, eukalyptolu a voňavého alkoholu linaloolu. V recepte z renesančnej éry sa uvádzalo, že tento elixír tvár zosvetlí – podľa zistení Nieuwoudtovej tonizáciou a hydratáciou pokožky.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.