Robot v ľudskej koži

Výskumníci z Tokijskej univerzity pokryli robotický prst živou ľudskou kožou. Cieľom je zostrojiť roboty, ktoré budú vyzerať ako skutoční ľudia, aby mohli lepšie spolupracovať s ľuďmi v oblasti lekárskej starostlivosti a služieb.

Ohýbanie robotického prsta, foto Takeuchi et al./University of Tokyo

Shoji Takeuchi a jeho kolegovia najprv ponorili robotický prst do zmesi kolagénu a ľudských kožných buniek nazývaných dermálne fibroblasty. Zmes sa usadila v spodnej vrstve kože. Potom naliali na prst tekutinu obsahujúcu ľudské keratinocytové bunky, aby sa vytvorila povrchová vrstva kože, epiderma. Po dvoch týždňoch bola koža pokrývajúca prst hrubá niekoľko milimetrov, čo je porovnateľné s hrúbkou ľudskej kože.
Laboratórne vytvorená koža bola dostatočne pevná a pružná, aby vydržala ohýbanie prsta. Dokázala sa aj sama zahojiť. Keď urobili na prste malý rez a prekryli ho kolagénovým obväzom, fibroblastové bunky do týždňa spojili obväz so zvyškom kože. Robot však zatiaľ nemôže nosiť kožu vonku. Prst pokrytý kožou strávil väčšinu času namočený v cukre, aminokyselinách a ďalších zložkách, ktoré kožné bunky potrebujú na prežitie. Robot, ktorý by nosil takúto kožu, by sa musel často kúpať vo vývare so živinami alebo používať inú komplexnú starostlivosť o pleť.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.