Robotická liga 2017

V týchto dňoch sa začína súťaž pre všetkých chlapcov a dievčatá vo veku 9 až 16 rokov, ktorých baví stavať roboty z robotických stavebníc. 

Stačí pospájať vhodné súčiastky, pridať motorčeky, senzory, riadiacu jednotku a robot je na svete. Nie hocijaký, ale taký, ktorý plní vopred zadanú úlohu. Na stránkach známej súťaže FIRST LEGO League pribudnú v období medzi februárom a júnom postupne každé dva týždne dve nové úlohy. Súťažiaci na krúžkoch a v školách majú 3 až 4 týždne na vyriešenie každej z nich. Svoje riešenia zdokumentujú obrázkami, videom fungujúceho modelu, krátkym vysvetlením svojho riešenia a priložia program, ktorý ich model riadi. Okrem dobrej zábavy pri riešení úloh je zaujímavé pozrieť sa po uplynutí každého kola na to, ako zadanie riešili ostatné tímy. Každé riešenie je iné a často obsahuje nové, netradičné nápady.

Výhodou tejto súťaže je, že účasť v nej nič nestojí, netreba cestovať, ani sa na ňu pripravovať niekoľko mesiacov. Jednoducho otvoríte stránku www.fll.sk/fll2017/ll/ a prečítate si zadanie práve zverejnenej úlohy. Nie je potrebné vyriešiť všetky zadania, každé kolo hodnotíme aj samostatne. Potrebujete mať len robotickú stavebnicu. Ak  ju vaša škola nemá, zistite si, kde v okolí takú majú a pridajte sa k nim! Alebo sa opýtajte svojho kamaráta, možno má stavebnicu doma – tím môže pracovať aj samostatne bez dozoru trénera. Stačí, aby vás to bavilo. A keď vás to baví, vtedy to baví aj nás! Najlepší tím v tomto ročníku vyhrá novú robotickú stavebnicu v hodnote vyše 400 eur. Pridáte sa?

Pavel Petrovič, FMFI UK v Bratislave