Roboty inšpirované mravcami

Vedci sa inšpirovali tým, ako sa mravce pohybujú cez úzke priestory skracovaním nôh, a zostrojili robota, ktorý vťahuje končatiny. Robot sa dokázal stiahnuť a rýchlo prejsť úzkymi chodbami, prekonávať schody a kráčať po tráve, skale aj drvenej žule.

Foto Emily Lathrop, Michael T. Tolley, Nick Gravish, Advanced Intelligent Systems (2023). DOI: 10.1002/aisy.202200258

Hmyz je skvelou inšpiráciou k navrhovaniu robotických systémov, ktoré majú minimálny pohon, ale dokážu vykonávať množstvo pohybov, uviedol robotik Nick Gravish z Kalifornskej univerzity v San Diegu. Mravce prispôsobujú svoj postoj v malých priestoroch a neprekážajú im ani nerovný terén či malé zábrany. Napríklad, keď narazia na nejaký objekt, nohy trochu pokrčia a pokračujú rýchlo vpred.
N. Gravish a jeho kolegovia zostrojili asi 30 cm širokého a 20 cm dlhého robota so štyrmi teleskopickými končatinami. Každá končatina sa skladá zo šiestich sústredných rúrok, ktoré sa môžu do seba vťahovať. Pružiny, ktoré spájajú segmenty nôh, automaticky umožňujú, aby sa nohy stiahli, keď sa robot pohybuje v úzkom priestore, a natiahli sa späť v otvorenom priestore.
Takéto malé roboty sa dajú ľahko vyrobiť a rýchlo upraviť na skúmanie zložitého prostredia. Napriek tomu, že dokážu prechádzať rôznymi terénmi, sú však zatiaľ príliš krehké na pátranie a záchranu alebo biologické monitorovanie, pripúšťa N. Gravish.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.