Rozdielne starnutie

Očakávaná dĺžka života žien býva výrazne vyššia ako u mužov. Ženy tiež častejšie trpia chorobami súvisiacimi s vekom a nežiaducimi účinkami liekov. Vedci podávali liek proti starnutiu rapamycín samcom a samiciam ovocných mušiek, aby preskúmali jeho účinok na rôzne pohlavia. Zistili, že rapamycín predlžuje život a spomaľuje črevné patológie súvisiace s vekom samičiek mušiek, ale nie samčekov.

Foto Pixabay

Rapamycín je inhibítor rastu buniek a imunitný regulátor, ktorý sa bežne používa aj pri liečbe rakoviny a po transplantácii orgánov. Vedci pozorovali, že tento liek zvýšil autofágiu – proces likvidácie odpadu v bunke – v črevných bunkách samičiek. Zdá sa však, že samčie črevné bunky už majú vysokú základnú aktivitu autofágie, ktorú rapamycín nemôže ďalej zvýšiť. Rovnaký účinok už pozorovali aj pri myšiach: samice myší tiež vykazovali zvýšenú aktivitu autofágie. Predchádzajúce štúdie zistili, že samice v porovnaní so samcami intenzívnejšie reagovali na rapamycín v súvislosti s predĺžením života, my teraz odhaľujeme základný mechanizmus týchto rozdielov pomocou múch, objasňuje Yu-Xuan Lu, ktorý skúma biologické procesy starnutia. Pohlavie môže byť rozhodujúcim faktorom pre účinnosť liekov proti starnutiu. Pochopenie procesov, ktoré sú špecifické pre jednotlivé pohlavia a určujú reakciu na terapiu, zlepší vývoj personalizovanej liečby, vysvetľuje hlavná autorka štúdie Linda Partridgeová.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.