Rozpoznávanie tváre

Systémy rozpoznávania tváre zvyčajne tvorí bodový projektor, ktorý obsahuje laser, šošovky, svetlovod a difrakčný prvok (DOE). DOE je šošovka rozkladajúca laserový lúč na sústavu 32 000 infračervených bodov. Keď sa osoba pozrie na obrazovku, systém premietne pole bodov na jej tvár a kamera prečíta vytvorený vzor na potvrdenie totožnosti. Bodové projektory sú však pre malé zariadenia, ako sú smartfóny, ešte vždy pomerne veľké.

Foto Wen-Cheng Hsu et al., Nano Letters, 2024, DOI: 10.1021/acs.nanolett.3c05002

Taiwanskí výskumníci v časopise ACS´ Nano Letters oznámili, že sa im podarilo výrazne zmenšiť veľkosť a spotrebu energie nahradením bodového projektora nízkoenergetickým laserom a plochým povrchom z arzenidu galitého. Povrch pokryli nanostĺpikmi, ktoré vytvárajú metapovrch rozptyľujúci svetlo pri prechode materiálom. Laserové svetlo s nízkym výkonom sa rozptyľuje na 45 700 infračervených bodov, ktoré sa premietajú na objekt alebo tvár umiestnenú pred zdrojom svetla. Podobne ako systém bodového projektora, aj nový systém obsahuje kameru na čítanie vzorov vytvorených infračervenými bodmi.
Pri testoch prototypu systém presne identifikoval 3D repliku Michelangelovho Dávida porovnaním infračervených bodov s fotografiami slávnej sochy. Dokázal to s použitím päť- až desaťkrát menšieho výkonu a na platforme s plochou 230-krát menšou ako bežný systém bodového projektora.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.