Samolepiace solárne panely

Nové, o polovicu ľahšie samolepiace solárne panely by mohli sprístupniť ich využívanie na strechách budov.

Foto Maxeon Solar Technologies

Žijeme v období globálnych klimatických zmien, ktoré ovplyvňujú prírodu ako celok a ľuďom v rôznych častiach sveta narúšajú zabehaný spôsob života. Tieto negatívne vnímané zmeny počasia majú podľa vedcov najmä antropogénny základ, čiže sú dôsledkom ľudských činností produkujúcich emisie. Tieto emisie vznikajú pri rôznych technologických činnostiach, ale aj pri vykurovaní a zásobovaní budov elektrickou energiou. Niektoré štatistiky uvádzajú, že budovy sú zodpovedné za 28 % globálnych emisií.
Ide najmä o to, že tepelná či elektrická energia potrebná na fungovanie veľkých administratívnych a iných budov je generovaná zdrojmi emitujúcimi škodlivé emisie. Vynára sa otázka, ako by mohla budova znížiť svoju emisnú stopu. Jednou z možností je inštalovanie solárnych (fotovoltických) článkov na strechu budovy. Tieto články generujú elektrickú energiu z obnoviteľného zdroja – slnečného žiarenia. Zatiaľ je takýchto strešných elektrární pomenej, ale už v blízkej budúcnosti to môže byť inak. Problémom je, že zatiaľ čo cena samotných solárnych článkov rapídne klesá, náklady na prepravu ťažkých fotovoltických panelov v kovových rámoch a ich inštaláciu na strechu budovy rastú.
Zvrat vo využívaní plochých striech na generovanie elektrickej energie môžu priniesť inovatívne solárne články vyvinuté singapurskou spoločnosťou Maxeon Solar Technologies. Po piatich rokoch vývoja prichádza táto spoločnosť na trh s ľahučkými panelmi, ktoré sa na plochú strechu upevňujú ako samolepky, bez ťažkej kovovej konštrukcie a bez vrchnej sklenej vrstvy. Inovatívne panely sú tvorené sústavou solárnych článkov typu IBC, majú kovový podklad, odolávajú korózii a možno ich ohýbať bez toho, aby v nich vznikali trhliny. Účinnosť premeny slnečnej energie na elektrickú je takmer 21 %.
Jednou z podstatných predností nových panelov je ich nízka hmotnosť, a to len 6 kg na m2, čo je o polovicu menej, než majú bežné solárne panely. Takéto plošné zaťaženie znesú takmer všetky strechy. Firma Maxeon odhaduje, že na nevyužité strechy komerčných budov v celej Európe by sa dali inštalovať solárne panely s celkovým výkonom vyše 4 GW. Firma chce skúšobne inštalovať svoje solárne samolepiace panely na vybraných európskych budovách už v tomto roku, na bežný trh by sa mali dostať v prvom štvrťroku 2022.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.