Šimpanzy v menopauze

Vedci sa domnievali, že len ľudia a niektoré druhy veľrýb žijú roky aktívneho života po strate reprodukčnej schopnosti. Nová štúdia však ukazuje, že aj šimpanzie samice v Ugande vykazujú známky menopauzy – prežívajú dlho po skončení schopnosti reprodukcie.

Ma Rainey, postreprodukčná samica z komunity šimpanzov Ngogo, foto Kevin Langergraber, Arizona State University

Antropológ Brian Wood a jeho tím z Kalifornskej univerzity v Los Angeles pri skúmaní komunity divých šimpanzov Ngogo v ugandskom národnom parku Kibale vypočítali tzv. postreprodukčné zastúpenie (PrR), čo je priemerný podiel dospelého života strávený v postreprodukčnom stave. Kým pri väčšine cicavcov vrátane iných šimpanzov sa PrR blíži k nule, pri šimpanzoch tejto komunity je PrR 0,2, čo značí, že samice prežijú 20 % svojho dospelého života v postreprodukčnom stave. Vzorky moču 66 samíc ukázali, že prechod do tohto stavu sprevádzajú zmeny hormónov, ako sú gonadotropíny, estrogény a progestíny. Podobné hormonálne zmeny indikujú aj ľudskú menopauzu.
U ľudí sa menopauza vyskytuje medzi 45. a 55. rokom života a je charakterizovaná poklesom reprodukčných hormónov a zastavením funkcie vaječníkov. Vysvetliť, ako sa vyvinula, je náročné, pretože evolučné výhody nie sú zrejmé. Na rozdiel od ľudí sa postreprodukčné šimpanzy v komunite Ngogo nepodieľali na výchove potomkov, čo naznačuje, že hypotéza babičiek, ktorá sa používala na vysvetlenie evolúcie dlhého postreprodukčného života, pre ne neplatí.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.