Sklo v krajine avatarov

Vidieť svet z vtáčej perspektívy, no pritom stáť pevne na nohách – to znie tak trochu ako sci-fi. No vďaka súčasným technológiám a fantázii architektov sa aj táto predstava stáva realitou.

Číňania svojím prístupom k architektúre udivovali svet nielen v minulosti, ale vďaka silnej ekonomike a odvahe experimentovať v mnohých prípadoch konkurujú v súčasnosti aj rozprávkovo bohatým arabským šejkom a ich nápadom z ríše snov. A keď sa niektoré nápady spoja s nádhernou čínskou prírodou, vznikajú úžasné stavby.

Planéta Pandora

Čína je so svojou rozlohou štvrtý najväčší štát sveta. Niet preto divu, že na takom veľkom území sa nachádzajú aj fascinujúce a dych vyrážajúce prírodné scenérie. A práve tými sa môže pochváliť aj národný park Zhangjiajie, ktorý, na prvý dojem, nie je v našich končinách až taký známy. Stačí si však spomenúť na úchvatnú krajinu z filmovej planéty Pandora, v ktorom žijú avatari a draci, a už sa nedivíme, že práve táto časť Číny, nazývaná i malá rozprávková ríša, uchvátila Jamesa Camerona, režiséra filmu Avatar. A nielen jeho – od roku 1992 sa národný park Zhangjiajie nachádza v zozname svetového dedičstva UNESCO. Práve táto oblasť sa stala aj inšpiráciou pre mnohých čínskych umelcov, ktorých diela poznáme ako klasickú čínsku krajinku: hlboké rokliny s potokmi, jazerá, vodopády, no najmä z hmly vystupujúce špicaté vrcholky kremenno-pieskovcových štítov, ktorých sa v Zhangjiajie nachádza vyše 3 000.

Výťah bieleho draka

Ročne priláka krása tohto národného parku, ktorý vznikol roku 1982 a je prvým národným lesoparkom v Číne, viac ako 30 miliónov návštevníkov.

Výťah bieleho draka je najvyšší exteriérový výťah na svete.

Aby mohli vidieť krásu parku doslova zo všetkých strán, vedie do parku niekoľko hlavných vchodov a celý areál je prepletený množstvom cestičiek a vyhliadkových chodníkov. Asi najfrekventovanejší vstup do parku je ten, kde sa nachádza Výťah bieleho draka, najväčší vonkajší výťah na svete. Začali ho stavať v októbri 1999 a pre verejnosť ho otvorili v roku 2002. Stojí na strane útesu vo Wulingyuane a je vysoký 330 metrov, takže je to v súčasnosti najvyšší exteriérový výťah na svete. V slávnej Guinessovej knihe rekordov má tri zápisy: najvyšší exteriérový výťah, najvyšší dvojpodlažný vyhliadkový výťah a najrýchlejší osobný výťah s najväčšou kapacitou. Vďaka tomu, že je celý presklený, človeku sa naskytnú naozaj neuveriteľné výhľady. A keďže Čína sa stáva krajinou neobmedzených možností, po vystúpení z výťahu na vrcholku čakajú návštevníkov autobusy kyvadlovej dopravy, aby ich rozviezli bližšie ku krásam rozľahlého národného parku.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 4/2017.

Časopis Quark si môžete objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk R

Foto MDA, Zhangjiajie, wikipédia

Komentáre