Slnečná clona rozvinutá

Tento teleskop, známy pod skratkou JWST (James Webb Space Telescope), je pomenovaný podľa bývalého administrátora (správcu) NASA a po svojom vypustení do vesmíru sa má stať náhradou za Hubblov teleskop, ktorý okolo Zeme krúži už neuveriteľných 30 rokov.

Webbov teleskop bude pracovať v infračervenom pásme, a preto musí byť udržiavaný na veľmi nízkej teplote. Práve tomuto účelu slúži slnečná clona. Tá symbolicky rozdelí vesmírny teleskop na dve časti: teplá časť otočená k Slnku bude mať teplotu asi 85 stupňov Celzia, studená časť (samotný infračervený teleskop) bude udržiavaná na teplote okolo mínus 233 stupňov Celzia. Clona s rozmermi 22 m × 14 m má päť tenučkých tieniacich vrstiev zhotovených z kaptonovej fólie. Prvú, priamo slnečnému žiareniu vystavenú vrstvu tvorí fólia hrubá len 0,05 mm. Ďalšie štyri vrstvy vesmírneho slnečníka sú ešte tenšie – ich hrúbka je len 0,025 mm. Fólie sú pokryté tenulinkou vrstvou hliníka s hrúbkou približne 50 nanometrov a vrstvou dopovaného kremíka s hrúbkou 100 nm. Ako zaujímavosť možno uviesť, že zatiaľ čo bežné opaľovacie krémy majú ochranný faktor v rozsahu približne od 8 do 50, vesmírny teleskop bude pred slnečným žiarením chránený päťvrstvovou clonou s ochranným faktorom až jeden milión. Už na prvý pohľad je zrejmé, že clonu dlhú takmer ako tenisový kurt nemožno do vesmíru dopraviť v rozvinutom stave. Preto bude clona prepravená v zloženom stave (dvanásť ráz preložená) pod horným krytom nosnej rakety Ariane 5. Na rozloženie clony bude slúžiť komplikovaný mechanizmus, ktorého súčasťou je 139 aktuátorov a osem elektromotorov. Keď všetko pôjde dobre, nový a najcitlivejší vesmírny teleskop s hmotnosťou 6,5 tony odštartuje z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane na svoju vesmírnu misiu v priebehu tohto roku.

RM, foto NASA/Northrop Grumman Corp

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre