Slováci opäť na svetové finále FLL

Tím TalentumSAP z Košíc, ktorý získal v silnej konkurencii na stredoeurópskom finále FLL v Regensburgu celkové 2. miesto, sa predstaví na svetovom festivale v St. Louis.

Už po 9. raz sa slovenskí žiaci vo veku od 9 do16 rokov zapojili do medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League, ktorá pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených kategórií: Robot Game, Robot Design, Prezentácia výskumného projektu a Tímová práca. V tomto ročníku sa zaregistrovalo 90 tímov a žiaci si svoje zručnosti overili najskôr na regionálnych turnajoch. V strednej Európe, kde organizáciu súťaže zastrešuje Hands on Technology, sa tento rok do nej zapojilo 955 tímov. Víťazi z regionálnych kôl (spolu 127 tímov) súťažili v siedmich semifinálových kolách a z nich vzišlo 24 najlepších tímov, ktoré sa stretli 3. a 4. marca na FLL Finále strednej Európy 2016/2017 v Regensburgu.

Košický úspech

Počas dvoch dní sa na fantastickom podujatí zišli deti, ktoré posledného pol roka venovali súťaži FLL takmer všetok svoj voľný čas.

Stavali a programovali roboty, vypracovávali výskumný projekt, učili sa prezentovať a zvládať komunikáciu v skupine. Naučili sa, čo znamená ísť za svojím cieľom tak, aby bol výsledok perfektný. Dvom slovenským tímom sa v konkurencii so súťažiacimi z Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Poľska, Česka a Maďarska darilo. Tím TalentumSAP z Košíc obsadil celkovo 2. miesto a získal tak postup na Svetový festival FLL, ktorý sa bude konať 26. až 29. apríla 2017 v St. Louis, USA.

Takmer profesionáli

Tímová práca (Teamwork) bola hodnotená na základe toho, ako vedeli deti riešiť úlohu – programátorskú aj konštruktérsku – na mieste pred porotou. Tam sa ukázalo, čo dokážu deti urobiť samy, aké majú profesionálne zručnosti, povedala po návrate mentorka a trénerka tímu TalentumSAP Angelika Haneszová. Za túto kategóriu získali 2. miesto. Keď pri vyhlasovaní výsledkov za Výskumný projekt odzneli slová – There was no question, who is the first! – a za ním meno nášho tímu, bola som veľmi hrdá, dodala. Za kategóriu Robot Design získali 46 bodov, len Robot Game nevyšiel tak, ako si predstavovali. Aj tak je to výborný výsledok, som veľmi spokojná a chcem poďakovať všetkým, ktorí nás podporovali, dodala na záver. Okrem prezentačných zručností sa deti zdokonaľujú aj po jazykovej stránke, všetky súťaže okrem regionálnych turnajov prebiehajú v anglickom jazyku.

Radosť aj smútok

Pekné výsledky dosiahol aj náš druhý tím IT-PRO-BESST z Trnavy. V najsledovanejšej kategórii Robot Game si vybojoval 4. miesto a ako štvrtý skončil aj v kategórii Robot Design. Celkovo sa umiestnil na 10. mieste.

Rastislav Rehák a Nina Sýkorová – tréneri tímu – neskrývali nadšenie i sklamanie: Gratulujeme tímu TalentumSAP k ich výsledku, reprezentácii našej krajiny v rámci FLL a želáme im veľa síl a šťastia aj do poslednej fázy FLL v Amerike. Čo sa týka samotnej súťaže, tu sa už slová hľadajú ťažšie. Možno neskôr budeme hovoriť o úspechu a tešiť sa, teraz sa v nás radosť mieša so sklamaním. Zároveň však pochválili úžasnú atmosféru, perfektne zorganizovanú akciu a priestory. Rovnako sa chceme poďakovať každému jednému členovi tímu, sme neskutočne hrdí na to, čo dokázali. Ďakujeme rodičom, všetkým partnerom, ktorí nás sponzorovali, a škole, lebo bez ich pomoci by sme sa nedostali tak ďaleko, dodala N. Sýkorová. Tímu TalentumSAP zostáva ešte čas na doladenie posledných detailov. Prijali výzvu a pocestujú na Svetové finále do USA. Veríme, že sa im bude dariť a donesú si domov nové vedomosti, skúsenosti a veľa pozitívnych zážitkov. Keby ste mali záujem ich podporiť, napíšte nám prostredníctvom stránky www.fll.sk. Čoskoro je tu však ďalší ročník súťaže FIRST LEGO League, do ktorého sa budete môcť zapojiť aj vy, či už ako súťažiaci, mentori alebo podporovatelia tejto aktivity.

Sylvia Práznovská, koordinátorka aktivity FLL na Slovensku

Komentáre