Slovenský LEGO robot najlepší

V máji sa na Kanárskych ostrovoch stretli nadšenci zo 40 krajín sveta z piatich kontinentov, aby v rámci celosvetového podujatia First Lego League (FLL) predviedli svoje umenie v zostavovaní a programovaní robotov. Slovenskí chlapci z tímu TalentumSAP z Košíc sa v silnej konkurencii nestratili.

FLL je najväčšia robotická súťaž mladých na svete. Každý rok dostávajú súťažiaci nové úlohy, ale vždy musia postaviť a naprogramovať roboty zo stavebnice LEGO. Súťaže sa zúčastňujú desaťtisíce detí na celom svete a tí najlepší postupujú až na celosvetový festival, ktorý sa tento rok konal na španielskom ostrove Tenerife. Našu krajinu na ňom reprezentovali šikovní chlapci z tímu TalentumSAP z Košíc. V konkurencii 116 tímov dosiahli mimoriadny úspech. Získali prvé miesto v kategórii Robot Mechanical Design (konštrukcia robota) a tretie miesto v kategórii Robot Performance (programovanie robota).

Šikovnými členmi tímu TalentumSAP sú Zoltán Szitás, Oszkár Urbán, Oliver Dávitko, Maximilian Pándy, Ján Pavol Luby, Benedek Kukoricás a Norman Kovács.
Šikovnými členmi tímu TalentumSAP sú Zoltán Szitás, Oszkár Urbán, Oliver Dávitko, Maximilian Pándy, Ján Pavol Luby, Benedek Kukoricás a Norman Kovács.

Dlhý let bez následkov

Tento rok bolo hlavnou témou Trash Trek (spracovanie odpadu) s úlohami ako napríklad búranie, odstránenie a triedenie odpadu z prostredia, kompostovanie či recyklácia. Súťažiaci si zmerali sily v štyroch kategóriách. Prvou bola Robot Performance, v ktorej musel robot samostatne splniť úlohy na terénnom stole s rozmermi 1,5 × 2,5 metra. Úvodný deň súťaže bol tzv. skúšobný. Každý tím mal možnosť preveriť fungovanie svojho robota na tréningovom stole podľa časového harmonogramu. Aj my sme boli zvedaví, čo z nášho robota zostalo po dlhom lete, hoci sme ho zabalili veľmi pozorne. Chlapci museli takmer každý kus robota skontrolovať a upevniť. Vďaka dobre premyslenej konštrukcii ho však rýchlo zreparovali a už po prvých testovacích kolách sme boli medzi najlepšími. Druhý a tretí deň súťažili tímy v troch kolách. Za každú vyriešenú úlohu na terénnom stole získaval robot body a tie rozhodovali o konečnom poradí v tejto kategórii. Náš robot dokázal svoje maximum, na ktoré bol skonštruovaný. Získali sme 955 bodov, čo znamenalo 3. miesto v hlavnej kategórii súťaže.

Jasné víťazstvo

V kategórii Robot Mechanical Design sa hodnotila konštrukcia robota, zložitosť a premyslenosť programu, ako aj stratégia riešenia úloh. To, že sme túto kategóriu vyhrali, bolo nad naše očakávania. Najviac zásluh na tom má hlavný konštruktér Zoltán Szitás, ktorý sa stavaniu robota na FLL venuje už piaty rok. Byť medzi najlepšími v takej silnej konkurencii znamená veľa usilovnej a kreatívnej prípravy.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v júlovom vydaní časopisu Quark.
Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

Angelika Haneszová
správkyňa Nadácie Talentum Cassoviensis Alapítvány
mentor tímu TalentumSAP

Foto autorka, pixabay