Snímač na ultrazvukové vyšetrenie

Prístroj s označením cUSB-Patch, ktorý vyvinul tím z MIT, zjednoduší a spríjemní ultrazvukové vyšetrenie naplnenia mechúra a prispeje tak k stanoveniu najvhodnejšieho postupu liečby.

Foto Zhang L. et al./MIT

Dysfunkciou močového mechúra a príbuznými ochoreniami trpia na svete milióny ľudí, pričom monitorovanie naplnenia mechúra je účinnou metódou na zhodnotenie stavu obličiek.
Vyšetrenie pomocou ultrazvuku je rozšírenou vyšetrovacou a diagnostickou metódou v klinickej praxi. Ide o bezbolestnú a neinvazívnu metódu, pri ktorej sa nevyužíva ionizujúce žiarenie a poskytuje snímky v reálnom čase. Pri vyšetrení musí pacient ležať na stole. Aplikácia obvykle studeného gélu na vyšetrovanú oblasť môže byť nepríjemná a vyšetrenie musí vykonávať odborný pracovník, ktorý manipuluje s ultrazvukovým snímačom.
Vedecký tím na americkej univerzite MIT (Massachusetts Institute of Technology), jednej z najprestížnejších univerzít na svete, vyvinul zariadenie, ktoré poskytuje snímky vyšetrovaných orgánov rovnako ako klasická metóda, ale bez použitia studeného gélu a bez odbornej obsluhy. Zariadenie patrí do pomerne novej kategórie miniaturizovaných elektronických zariadení, pre ktoré sa v angličtine používa jednoduchý výraz wearables, čiže nositeľné prístroje (obvykle elektronické). Tieto prístroje či snímače sú na tele upevnené tak, že pacient má voľné ruky.
Základnou súčasťou inovatívneho ultrazvukového prístroja je pružná náplasť zo silikónovej gumy s piatimi sústavami ultrazvukových snímačov z nového piezoelektrického materiálu vyvinutého za týmto účelom. Ide o samáriom, resp. lantánom dopovanú kombináciu oloveno-magnéziového niobátu olova a keramiky na báze titaničitanu olovnatého (s chemickým vzorcom Sm/La-PMN-PT). Sústavy snímačov sú rozmiestnené do tvaru X, čo zabezpečuje veľké zobrazovacie pole. Prvý prístroj je prispôsobený tak, aby zobrazoval celý močový mechúr, ktorý – keď je plný – má rozmery asi 12 × 8 cm. Náplasť je na jednej strane lepivá, čo umožňuje jej dobré priľnutie na kožu aj jej jednoduché odstránenie. Uloženie pod spodnú bielizeň či legíny zvýši bezpečnosť uloženia náplasti. Táto technológia je všestranne využiteľná a možno ju použiť nielen na sledovanie naplnenia mechúra, ale aj na vyšetrovanie iných tkanív uložených hlboko v našom tele, objasnila korešpondujúca autorka štúdie Canan Dagdevirenová.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.