Spätná väzba

Predstavte si, že pred vás na chodník položím dlhú pevnú latku a ponúknem vám, že ak po nej prejdete tri metre, dostanete sto eur. Latka je dosť široká a povrch sa nešmýka, sú to pre vás ľahko zarobené peniaze.

Foto Pixabay

Čo keby som však tú istú latku umiestnil nad vysokú priepasť. Nefúka, neprší, latka drží rovnako pevne. Sto eur je sto eur a tak to skúsite. Prejdete prvý krok, druhý a zrazu sa pozriete do hĺbky pod sebou – zastaví sa vám dych. Začnete si predstavovať pád a začnete sa triasť. To je zlý signál, takto sa vám bude kráčať ťažko. Znervózniete ešte viac a zrazu si všímate, že vám chabnú nohy… Ďalej už ani krok.

Negatívne a pozitívne slučky

Nezastavila vás len možnosť pádu, o tej ste vedeli aj pred vkročením na latku, ale cyklus spätnej väzby medzi zhoršenou psychikou a motorikou. Keď som sa počas prednášky na festivale Pohoda snažil otvoriť fľašu provizórnym otváračom z papiera, znervóznel som, či sa mi to podarí. Začali sa mi potiť ruky a šlo to ešte horšie, a tak som znervóznel ešte viac.
Takéto slučky spätnej väzby bývajú, našťastie, aj pozitívne a môžu sa šíriť medzi ľuďmi. Bývate v malom susedstve a viete, že susedia doma nemajú veľa kníh, a tak pred domom založíte malú komunitnú knižnicu. Vaše gesto nadchne suseda a ten začne organizovať športové tréningy pre deti z okolia. Susedka zasa – naladená na pozitívnu vlnu – pripraví pre všetkých vianočný večierok.

Sociálna interakcia

Foto Pixabay

Takéto spätné väzby medzi našimi individuálnymi mysľami a naším kolektívnym vedomím sú jedným z hnacích motorov našej spoločenskej kultúry. Keď máte v kancelárii dobre naladeného človeka, vie dobrú náladu posunúť na zbytok kolektívu. A z opačnej strany – keď sa nachádzate v pozitívnom kolektíve, nálada sa pravdepodobne zlepší aj vám.
Veľa výskumu sa zaoberá interakciou mysle jednotlivca a spoločnosti, existuje napríklad oblasť kultúrnej neurovedy. No na aplikovanie jej ponaučení človek nemusí byť vedcom: naše správanie vplýva na stav spoločnosti a tá zasa vplýva na to, ako sa ostatní správajú k nám.
Slučky spätnej väzby sú mocné a môžu viesť k efektu motýlích krídel – jeden malý čin môže viesť k celospoločenskej zmene. Niekedy ide o hlúpu poznámku, ktorá pokazí náladu na rodinnej oslave, inokedy o revolúciu, ktorú naštartovalo jedno gesto. Naše činy a správanie majú možnosť sa v spoločnosti amplifikovať, myslime na to – v dobrom.

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.