Špeciálny program v SNG

Slovenská národná galéria sa už takmer rok udomácňuje v novej zrekonštruovanej budove a plní svoje priestory novými výstavami a expozíciami. Jedinečná architektúra v spojení s umením láka tisícky návštevníčok a návštevníkov každý mesiac. SNG chce pri príležitosti roku od (po)otvorenia osláviť úspešný rok špeciálnym programom s voľným vstupným.
V piatok 15. decembra 2023 sa otvorí nová stála expozícia Zbierky Linea, ktorá ponúka pestrú ukážku diel od známych slovenských výtvarníčok a výtvarníkov. Publikum galérie v sobotu (16. 12.) sa môže tešiť na celodenný program. Doobeda bude jedinečná príležitosť zoznámiť sa s generálnou riaditeľkou pri posedení na raňajkách. Pripravujeme komentované prehliadky výstav a verejnosť si bude môcť v premiére pozrieť dokumentárny film Pozor, padá SNG!, prípadne navštíviť náš workshop Otvorený ateliér, kde si budú môcť všetci vytvoriť vlastný kúsok umenia za prítomnosti lektora. Zároveň sa 17. decembra končí výstava Hvězdy – česká moderna zo súkromných zbierok, kde uvidíte diela českých velikánov a zakladateľov moderného umenia.

Foto Martin Deko

Doteraz boli v galérii dve stále a tri experimentálne expozície. V expozícii Moderna sa dozviete, ako umenie odpovedalo na nové civilizačné výzvy a spoločenské premeny, ako umelci reagovali na svet, v ktorom žili, a akým spôsobom sa tieto skutočnosti premietali do ich diel, menili vizuálnu obraznosť a reč výtvarného umenia. Vďaka expozícii Sakrálne umenie objavíte najvzácnejšie gotické a barokové obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej národnej galérie, doplnené o ikony a maľby európskeho umenia 16. až 19. storočia.
Galériu môžete objavovať aj pomocou aplikácie atlas.sng.sk, ktorá prináša príbehy diel v interaktívnej podobe alebo ponúka rôzne trasy prehliadok a výzvy na plnenie. Zbližovať sa s umením a témami, ktoré sú SNG blízke, môžete aj počúvaním Podcastu SNG.

Slovenská národná galéria

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.