Stobodové šesťbodové

Názov nášho podcastu hovorí: stobodové šesťbodové Braillovo písmo. Úprimné a výstižné vyznanie zanietených brailistov, či už spoza moderátorského mikrofónu, alebo spomedzi pravidelných poslucháčov. Každý mesiac v deň narodenia Louisa Brailla vydávame novú časť tohto brailového magazínu, v ktorom sa zaoberáme brailom a reliéfnou grafikou, ale aj životmi a skúsenosťami nevidiacich brailistov alebo ľudí, ktorých sa brail dotkol.
Poslucháčom predstavujeme brail v oblasti pomôcok a hardvéru od historických kúskov až po súčasné prototypy noviniek brailových zariadení; zaujímavé podujatia súvisiace s brailom, napríklad súťaže, odborné konferencie; medailóny brailistov, ľudí, ktorí významne ovplyvnili a ovplyvňujú rozvoj brailu a vzdelávania na Slovensku; príbehy nevidiacich ľudí, pre ktorých sa stal brail zdrojom informácií, či už od ich školských čias, alebo aj v dospelosti, keď zrak museli náhle nahradiť uši a brušká prstov; informácie o braili v zahraničí a mnohé ďalšie brailové a reliéfne témy.
Podcast je jednou z mnohých aktivít Slovenskej autority pre Braillovo písmo (SABP), inštitútu zriadeného na pôde Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Tu dávame brailu všetko – pravidlá jeho zápisu pre slovenské prostredie; metódy jeho vyučovania; konzultácie pre tých, ktorí by ho nevidiacim radi ponúkli vo svojich prevádzkach alebo na svojich produktoch, no nevedia, ako na to; zdôrazňovanie jeho nesmiernej dôležitosti v živote nevidiaceho človeka.
Srdečne k nám pozývame všetkých brailistov, ich známych či rodiny. Každý, kto má chuť sa o tejto problematike niečo dozvedieť, si v podcaste vyberie niečo zaujímavé. Nájdete nás na stránke SABP: https://www.skn.sk/sabp. Podcast je dostupný v databázach Anchor a Apple Podcasts a každý dobrý podcastový prehrávač vás k nám privedie. Stačí do vyhľadávania napísať: Stobodové šesťbodové. Áno, to sme my a veľmi sa tešíme každému, koho náš podcast osloví a stane sa naším poslucháčom.

Mgr. Michal Tkáčik
hlavný koordinátor Slovenskej autority pre Braillovo písmo

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre