Strážcovia vzdušného priestoru

Lietadlá AWACS, patriace pod NATO, sa modernizovali na nové technológie.

Koncom minulého roku prevzalo NATO od firmy Boeing posledné zo štrnástich modernizovaných lietadiel E-3A AWACS. Skratka AWACS znamená airborne early warning and control system, čiže lietajúci systém včasného varovania a kontroly. Lietadlá AWACS teda slúžia na monitorovanie vzdušného priestoru a včasnú výstrahu pred nebezpečnými vzdušnými cieľmi, ktoré prenikli, resp. chystajú sa preniknúť do vzdušného priestoru krajín NATO. V rámci modernizácie dostali lietadlá najmä novú avioniku a digitálny kokpit, čím sa zabezpečil súlad avionického vybavenia s terajšími i budúcimi systémami riadenia letovej prevádzky i navigácie.
Piloti majú teraz pred sebou päť farebných digitálnych displejov, ktoré nahradili doterajšie ručičkové prístroje, pochádzajúce zo 70. rokov minulého storočia, keď boli lietadlá AWACS zaradené do služby. Prvé lietadlo modernizovala firma Boeing, modernizáciu ostatných trinástich lietadiel vykonala ako subdodávku firma Airbus. Lietadlá E-3A sú odvodené od štvormotorového dopravného lietadla Boeing B707-320B a ich vonkajším poznávacím znakom je otáčajúca sa anténa na hornej časti trupu. Anténa šošovkovitého tvaru má priemer 9,1 m, hrúbku (v strede) 1,8 m a otáča sa rýchlosťou šesť otáčok za minútu. Pulzný Dopplerov radar je schopný zachytiť a vyhodnotiť nízko letiace ciele do vzdialenosti asi 400 km, vysoko letiace ciele až do vzdialenosti približne 650 km. Cestovná rýchlosť lietadla je 800 km/h, rýchlosť počas patrolovania je 580 km/h. Lietadlo môže byť vo vzduchu nepretržite až 10 hodín, doplnením paliva za letu sa ich časová výdrž zvýši až na 19 hodín. Lietadlami včasného varovania E-3 rôznych verzií disponujú aj vojenské letectvá USA, Veľkej Británie, Francúzska a Saudskej Arábie. Lietadlá AWACS, patriace priamo pod NATO, majú základňu na letisku v nemeckom Geilenkirchene.
Foto NATO

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 04/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.