Strieborné výročie Ľadového muža

V septembri uplynie štvrť storočia od objavu múmie, známej pod menom Ötzi. Našli ju v alpskom ľadovci a jej vek archeológovia odhadli na 5 200 – 5 300 rokov.

Z očí do očí. Čo všetko dokážeme zistiť o človeku z medenej doby?
Z očí do očí. Čo všetko dokážeme zistiť o človeku z medenej doby?

Ötzi dostal meno podľa miesta nálezu v priesmyku v Ötztalských Alpách, ale je známy aj ako Ľadový muž. Žil v medenej dobe a na tie časy to bol už pomerne starý človek. Analýzy mrazom mumifikovaného tela, zachovaného výstroja a zachovanej výzbroje priniesli mnoho nového o vtedajšom drsnom živote. Zomrel na zranenia, ktoré utrpel pri konflikte. Nebol v ňom však len obeťou.

Túra s historickým nálezom

Novodobá časť Ötziho príbehu sa začala 19. septembra 1991. Nemeckí turisti Helmut a Erika Simonovci sa vybrali na túru z chaty Similaunhütte blízko štítu Fineilspitze (3 514 m n. m.) v Schnalskammskej skupine Ötztalských Álp na taliansko-rakúskom pohraničí. Mierili na východný hrebeň štítu. Medzi priesmykmi Hauslabjoch a Tisenjoch zišli z chodníka do voľného terénu a pri vrchole Similaun narazili vo výške 3 210 m n. m. na telo, ktoré bolo pod trupom  uväznené v ľade. Mysleli si, že je to nedávno stratený horolezec. Nález ohlásili na chate.

Na druhý deň sa v sprievode chatára vypravil k telu horský policajt, aby ho spoločne vyslobodili z ľadu, no neuspeli. Tretí deň už bolo pri náleze rušno. Pozrieť sa prišiel aj slávny horolezec Reinhold Messner. Telo napokon vyslobodili 22. septembra. Keďže sa zdalo, že miesto je na rakúskej strane, dopravili ho do Innsbrucku a to aj s vecami, ktoré ležali pri tele. Innsbrucký archeológ Konrad Spindler podľa nich určil, že múmia má prinajmenšom 4 000 rokov.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v septembrovom vydaní časopisu Quark.

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

Zdeněk Urban

Foto EURAC/Marion Lafogler/South Tyrol Museum of Archaeology