Štúr môže byť na nás hrdý

2015_10_27_support_us.png2_Už piaty rok pomáha webová stránka www.slovake.eu na výučbu slovenčiny cudzincom a krajanom naučiť sa po slovensky. Momentálne má slovake.eu viac než 26 000 zaregistrovaných používateľov z viac ako 200 krajín sveta. Medzi nimi nechýbajú ani Kubánci či Havajčania.

Rok 2015 bol vyhlásený za rok Ľudovíta Štúra, kodifikátora spisovnej slovenčiny. Práve 28. októbra si slováci pripomínajú 200. výročie jeho narodenia. Potrebu vzdelávať sa v slovenskom jazyku majú nielen Slováci, žijúci na Slovensku, ale aj Slováci v zahraničí, a cudzinci. Slovake.eu je jediný bezplatný mnohojazyčný portál na výučbu slovenčiny pre cudzincov. Tí častokrát prichádzajú na Slovensko bez základných znalostí slovenčiny a miestnych pomerov. Bezplatný portál im okrem jazykových kurzov ponúka aj všestranné informácie o Slovensku, preto je pre nich vstupnou bránou do krajiny pod Tatrami.

Tímu Slovake.eu sa podarilo vytvoriť 13 jazykových verzií – používatelia sa tak môžu učiť slovenčinu v angličtine, nemčine, esperante, francúzštine, španielčine, češtine, slovenčine, litovčine, poľštine, chorvátčine, taliančine, a už aj v maďarčine a ruštine. Webstránku charakterizuje výučbová ľahkosť, príjemné používateľské prostredie a bezplatnosť.

Slovak Online je z väčšej časti financovaný Európskou komisiou a do konca novembra 2015 prebieha jeho druhé kolo. Podľa Petra Baláža, koordinátora projektu a OZ Edukácia@Internet, však nie je nájdenie podpory pre dobrú vec, dokonca aj s celosvetovým dosahom, také jednoduché: „Je mi ľúto, že inštitúcie, ktoré majú mať najväčší záujem na propagácii slovenského jazyka a Slovenska, doteraz odmietli projekt podporiť. Pritom webstránku dokonca využívajú aj naši maturanti a dnes je lídrom medzi internetovými portálmi vo výučbe slovenčiny. Paradoxne sa teda o slovenčinu viac zaujímajú v Bruseli, odkiaľ sa nám podarilo získať už dvakrát finančnú podporu, ako v Bratislave. Prvá (a doteraz jediná) podpora 1500 EUR nám prišla z Národnej banky Slovenska. Takže nám chýba už „len“ 25.000 EUR“ Prostriedky na dofinancovanie projektu preto musí hľadať inde, najmä medzi sponzormi.

Slovake.eu je síce bezplatné, no nie je zadarmo. Tí, ktorí oceňujú výnimočnosť projektu a chcú ho podporiť, môžu darovať príspevok v ľubovoľnej výške cez oficiálnu stránku http://slovake.eu/sk/about/support_us. Práve na deň 200.výročia narodenia Ľudovíta Štúra, 28. októbra spúšťajú tvorcovia portálu na svojej Facebook-stránke kampaň na finančnú podporu projektu, do ktorej sa zapojili aj niektoré známe slovenské osobnosti.

Koordinátorom projektu Slovake.eu je občianske združenie Edukácia@Internet, ktoré už 10 rokov pôsobí na poli internetového vzdelávania. Filozofiou OZ sú slobodné informácie a víziou je bezplatné online vzdelávanie v mnohých jazykoch, dostupné pre každého.

Edukácia@Internet stojí za veľkými jazykovými projektami ako slovake.eu, deutsch.info či lernu.net, a spolupracuje aj na mluvtecesky.net, lingvo.info, speaklearn.eu, espa2.eu, cyberhelp.eu a monda.eu. Kompletný zoznam projektov aj s ich popisom môžete nájsť na http://ikso.net/sk/projektoj/index.php.

2015_10_27_Stur.-obr.