Sud ako rozhľadňa

Od roku 1995 organizuje Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia súťaž Stavba roka. Za rok 2015 získal toto ocenenie multifunkčný komplex City Arena v Trnave. 

 

Multifunkčný komplex City Arena sa nachádza na okraji trnavskej centrálnej mestskej zóny, pričom je v priamom dotyku s mestskou pamiatkovou rezerváciou mesta Trnava. Celý komplex tvorí futbalový štadión a nákupné centrum, ktorého súčasťou je aj prekrytá pešia zóna. Futbalový štadión stojí na mieste pôvodného Štadióna Antonína Malatinského. Nákupné centrum so zázemím vzniklo na území bývalého parkoviska. Celý komplex má výbornú polohu, priamu nadväznosť na historické centrum mesta a dobrú pešiu aj automobilovú dostupnosť.

Verejnosť oslovil Tokaj

Súčasťou súťaže je aj cena verejnosti. Za uplynulý rok ju získala veľmi zaujímavá stavba – Vyhliadková veža Tokaj, nachádzajúca sa v katastri obce Malá Tŕňa. Veža je súčasťou projektu Tokaj je len jeden, v rámci ktorého vznikla myšlienka vytvorenia miesta oddychu s altánkom či rôznymi atrakciami.

Návrh vyhliadkovej veže mal pod palcom Ing. arch. Michal Mihaľák z architektonického štúdia FUSIOON. Vychádzal z myšlienky, že Tokaj je vychýrená vinohradnícka oblasť, a tak by mala mať navrhovaná vyhliadka čo najviac spoločné s týmto statusom regiónu. Návrhov bolo niekoľko, no finálnym sa stal práve projekt vyhliadkovej veže v tvare dreveného vínneho suda.

Zaujímavá, 12 m vysoká turistická rozhľadňa, už z diaľky zaujme svojím nevšedným architektonickým riešením. Oceľovú konštrukciu veže dotvárajú drevené lamely. Veža sa tak stala jedinečnou originálnou stavbou, pričom umožňuje nádherný výhľad na región Tokaja, na vinice a širšie okolie. Návštevníkom je k dispozícii aj ďalekohľad a informačné tabuľky s popismi panorámy, vďaka ktorým presne vedia, čo na obzore pozorujú. Veža spolu s altánkom a detským ihriskom je ideálnym oddychovým miestom pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.

Združenie TVC
Zaujímavá dominanta Tokaja je krásna aj v noci.

 

Krásna aj v noci

Vyhliadková veža je v noci osvetlená, o čo sa postarala spoločnosť Bellatrix. Celkový príkon osvetľovacej LED sústavy a možné pozície svietidiel zakreslené v projektovej dokumentácii boli …

Pokračovanie článku si môžete prečítať v májovom vydaní časopisu Quark. 

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk.

 

R.

Foto Fusioon, TVC, Bellatrix