Supervysoké veže

Skrútený mrakodrap Green Spine sa stane novou dominantou Melbourne.

K svetovým supervysokým budovám pribudnú dve nové stavby – jedna v Austrálii, druhá v Dubaji. Mrakodrap v Melbourne dostal názov Green Spine, neoficiálne aj skrútený záhradný mrakodrap. Druhou stavbou je veža Burj Jumeirah, ktorá bude vysoká 550 metrov a stane sa druhou najvyššou stavbou v mrakodrapovej metropole arabského sveta, v Dubaji.

Na úvod si možno položiť otázku: Akú výšku má mať budova, aby sme ju mohli považovať za supervysokú? Pravdu povediac, žiadna objektívna odpoveď na takto položenú otázku neexistuje. Uznávaným svetovým arbitrom v oblasti výškových budov je medzinárodná nezisková organizácia Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBHU), čiže niečo ako Rada pre vysoké budovy a mestské prostredie. Rada pravidelne uverejňuje rebríčky najvyšších budov podľa rôznych kategórií, pričom za supervysoké považuje budovy dosahujúce výšku aspoň 300 metrov. Prvou supervysokou budovou na svete sa stal v roku 1930 známy mrakodrap Chrysler Building postavený v New Yorku v štýle art deco. Svojou výškou 319 metrov prekonal Eiffelovu vežu v Paríži, ktorá mala vtedy len 300 metrov.

Zelená chrbtica

Nová supervysoká veža v Austrálii je projekt mrakodrapu v Melbourne, ktorý dostal názov Green Spine, čiže čosi ako zelená chrbtica. Neoficiálne sa plánovaná budova nazýva aj skrútený záhradný mrakodrap. Toto označenie sa odvíja od toho, že jednotlivé podlažia budovy budú vzájomne pootočené, takže budova pripomína akúsi obrovskú závitnicu, ktorej vonkajšiu fasádu budú tvoriť balkóny, terasy a záhradky plné stromov, kríkov a inej zelene. Veža Green Spine bude postavená podľa projektu, ktorý vypracovala holandská firma UNStudio v spolupráci s austrálskym štúdiom Cox Architecture – ich návrh zvíťazil v medzinárodnej architektonickej súťaži. Projekt zahrnuje dve veže, pričom pod vežou Green Spine sa obvykle rozumie vyššia z dvoch vedľa seba stojacich veží. Tá sa má po dostavaní stať najvyššou budovou v Austrálii. Jej výška bude až 356 metrov, čo ju kvalifikuje na označenie supervysoká veža či budova. Druhá z veží projektu Green Spine bude mať výšku len 252 metrov, bude teda o viac než sto metrov nižšia než jej vyšší sused. V súčasnosti je najvyššou budovou v Austrálii mrakodrap Q1, ktorého výška je 322,5 m. Tento mrakodrap stojí v pobrežnom meste Gold Coast a podľa dostupných zdrojov je v súčasnosti aj najvyššou budovou na južnej pologuli.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 03/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Rado Mlýnek
Foto UNStudio and Cox Architecture a Dubai Holding

Komentáre