Šváby porážajú roboty

Naše roboty ešte vždy neprekonávajú to najlepšie, čo ponúka príroda. Vedci porovnávali roboty so zvieratami v kritériách ako výkon, vnímanie či kontrola a podľa nich to nie je tak, že by naše najvyspelejšie roboty výrazne zaostávali v niektorej konkrétnej kategórii. Problém je, že sme ešte neprišli na to, ako spojiť všetky prvky dohromady – tak, ako to dokázala za milióny rokov evolúcia. Narazili sme na vlastné dizajnové kompromisy. Ak optimalizujeme jednu charakteristiku, napríklad rýchlosť dopredu, môžeme stratiť niečo iné, napríklad schopnosť otáčať sa, uviedol inžinier mechaniky Kaushik Jayaram z Coloradskej univerzity v Boulderi.

Foto Kaushik Jayaram

Aj najmenší hmyz poráža väčšinu robotov vo vnímaní okolitého sveta a flexibilite, ktoré sú rozhodujúce, ak sa v ňom chce pohybovať rýchlym a bezpečným spôsobom. Motory a batérie môžu v určitých parametroch poraziť tkanivo a svaly, vo zvieratách je však energia plne integrovaná so zmyslovými informáciami na bunkovej úrovni. Konštruktéri by sa mali podľa vedcov snažiť vytvárať funkčné podjednotky, ktoré kombinujú rôzne prvky – energiu, snímanie a pohyb – podobne ako v bunkách zvierat. Podľa K. Jarayama kým nedosiahneme lepšie pochopenie týchto faktorov, gepardy aj šváby budú naďalej vo výhode.

Zo stránky ScienceAlert spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.