Svaly z hydrogélov

Foto Pixabay

Hydrogély, materiály pohlcujúce vodu podobne ako mäkké tkanivá, sa používajú v mnohých biomedicínskych aplikáciách od kontaktných šošoviek až po povlaky na tabletky. Je však ťažké vytvoriť hydrogély, ktoré vydržia opakované zaťaženie – po čase dosiahnu bod zlomu, keď sa roztiahnu a nevrátia do pôvodného tvaru. Výskumníci z Harvardovej univerzity zmenili základnú štruktúru jedného materiálu a vytvorili hydrogél, ktorý je pružný a zároveň pevný.
Hydrogély sa skladajú z polymérových vláken, ktoré držia spolu dvoma spôsobmi: sieťovaním chemických väzieb a prepletením, pri ktorom sa jeden polymérny reťazec prepletá okolo druhého. Zvýšením počtu prepletení sa vytvorí tuhší, lenže aj krehkejší hydrogél. Vedci však zvýšili počet prepletení pozdĺž každého reťazca – z jedného alebo dvoch na viac ako 100 – a vytvorili materiál, ktorý bol pevný, ale ešte dostatočne pružný na použitie ako umelý sval alebo na potiahnutie povrchu umelého kĺbu. Husté prepletenie umožnilo, aby sa reťazce navzájom šmýkali a ťahali bez toho, aby sa pretrhli.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.