T-ray si posvieti na kožu

Zdravá koža je akousi vizuálnou vizitkou človeka, zatiaľ čo rôzne kožné choroby dokážu človeku znepríjemniť život. Takýmito ochoreniami sú napríklad ekzémy či psoriáza.

Koža je najväčším orgánom človeka a nie je homogénnym útvarom, pretože sa skladá z niekoľkých vrstiev s odlišnou štruktúrou aj vlastnosťami. Na identifikáciu stavu vnútorných vrstiev kože a dôkladnú diagnostiku ich prípadného ochorenia ešte vždy neexistujú dokonale vyhovujúce metódy. To sa však čoskoro môže zmeniť, pretože medzinárodný vedecký tím zložený z vedcov britskej Warwickej univerzity a Čínskej univerzity v Hongkongu publikoval nedávno základné informácie o novej diagnostickej metóde, v ktorej hlavnú úlohu zohráva terahertzové žiarenie. Toto žiarenie spadá pod oblasť elektromagnetického žiarenia medzi mikrovlnným a infračerveným žiarením. Je známe aj ako submilimetrové žiarenie. Podľa Medzinárodnej telekomunikačnej únie sa za terahertzové žiarenie (anglicky nazývané stručne T-rays) považuje žiarenie vo frekvenčnom rozsahu od 0,3 do 3 THz (v praxi až do 30 THz), pričom jeden terahertz (THz) zodpovedá frekvencii 1012. Terahertzové žiarenie vidí cez mnohé bežné materiály a vzhľadom na svoju nízku energiu ho možno využívať aj na skúmanie biologických objektov. Inovatívne zariadenie na diagnostiku horných vrstiev kože a ich hydratáciu pracuje tak, že koža sa ožiari THz žiarením z rôznych uhlov a odrazené žiarenie ovplyvnené absorpciou hornými vrstvami kože sa porovná s vyslaným žiarením. Nová metóda umožňuje získať podrobnejší obraz o štruktúre kože na ožarovaných miestach než doterajšie metódy. Zobrazovanie pomocou THz lúčov môže prispieť aj k podrobnému preskúmaniu kože pred operáciou kožných karcinómov. Na využitie novej metódy v liečebnej praxi však bude potrebný ďalší výskum a vývoj.

RM, foto University of Warwick

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 01/2021. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.