TECH_FM

Ako by sme mohli objaviť mimozemšťanov? Prečo môžu byť morské baktérie kľúčom k výrobe náhrady mäsa? A čo nás dokážu šimpanzy naučiť o vývoji človeka? To sú len niektoré z tém vedecko-popularizačného podcastu TECH_FM. Vychádza z pravidelnej rubriky Rádia_FM, ktorá vo vysielaní znie každý štvrtok poobede naživo. V piatok si potom toto vysielanie môžete vypočuť aj v jeho podcastovej verzii.
TECH_FM je pritom jedným z najstarších podcastov na Slovensku. Existuje v tejto podobe už takmer osem rokov, počas ktorých sa snaží ľahkým, zrozumiteľným a stručným spôsobom prinášať to najzaujímavejšie z vedeckých objavov uplynulého týždňa. Vždy sú to dve správy, ktoré moderátori podávajú formou uvoľneného, často úplne improvizovaného rozhovoru – aj keď podkladom bývajú výskumy z časopisov ako Nature, Science či The New England Journal of Medicine.
Výsledkom je tak špecifická rádiová atmosféra podcastu, ľahký jazyk a prístupnosť aj pre tých, ktorí sa v prostredí vedy systematicky nepohybujú.

Tomáš Prokopčák, SME

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.