Thomas Alva Edison

Nezabudnuteľný strojca patentov

Nebol som žiadnym vedcom. Bol som vynálezcom… Vynálezca musí byť predovšetkým básnikom, musí mať fantáziu… Túžil som vždy objavovať prírodné tajomstvá a chcel som ich využívať na rozmnoženie ľudského šťastia. Thomas Alva Edison, americký priekopník všestranného použitia elektrickej energie, vytvoril okolo 2 000 vynálezov, z nich prihlásil asi 1 150 patentov. S jeho menom a firmou sú spojené vynálezy ako žiarovka, uhlíkový mikrofón, fonograf, poistka, vypínač, objímka, dynamo, elektromer, kinetograf, kinetoskop, zvukový film, syntetický fenol, žuvacia guma, využitie cementu, magnetické triediče, ale aj návrhy na elektrickú lokomotívu, zdokonalenie ponorky a torpéda. Mnohé z nich vznikli paradoxným spojením primitívnej náhody a kvantitatívnej sústavnosti, technického nápadu a hromadného skúšania. Vo vynálezcovstve je 99 % driny a 1 % nápadu.

Obchodník s vynálezmi Edison bezhranične otvoril cestu všetkým impulzom vynaliezavosti i objaviteľskej náhode. Vyfabrikoval nové užitočné predmety i možno zbytočné hračky. Naznačil bezohľadnosť podnikateľskej dravosti, ale aj neobmedzené možnosti technického pokroku. Tajomstvo úspechu v živote nie je robiť to, čo sa nám páči, ale nájsť zaľúbenie v tom, čo robíme.

Život ako trvalý objav

Bol synom starožitníka holandského pôvodu a škótskej učiteľky. Do verejnej školy chodil iba tri mesiace. Vyskúšal mnohé remeslá i obchodovanie. Vedel byť nepríjemne pracovitý a vytrvalý. Spať štyri hodiny je povinnosť, päť hodín pohodlie, šesť hodín zaháľanie. Zintenzívnil efektívnu prácu v laboratóriách aj bez systematických vedeckých metód. Jediná vec, pre ktorá strácam trpezlivosť sú hodiny – idú veľmi rýchlo. Prinútil prírodu vydať niektoré svoje technické tajomstvá. Ja nikdy neprestanem, pokiaľ nedosiahnem, to čo chcem. Jeho veľkým a trvalým vzorom bádateľskej činnosti bol M. Faraday. Neúnavný Edison zorganizoval výskumné kolektívy a viedol ľudí k tomu, aby uspokojovali svoje túžby neústupným objavovaním. Tak ako hrdzavie železo, keď ho nepoužívame, tak sa znehodnocuje aj duch, ak ho nechávame v nečinnosti. Thomas Alva Edison nenechal zaháľať svoju túžbu ponúkať vynálezy. Elektrický sčítač hlasov, zlepšený písací stroj, upravený šijací stroj, rozmnožovací kopírovací stroj, regulátor elektrických strojov, alkalický akumulátor prešli jeho rukami na ceste zákazníkom. Uviedol do prevádzky prvú verejnú elektráreň a elektrický rozvod až do bytov. Vypozoroval aj jav termoelektrickej emisie, keď spoznal, že medzi dvomi oddelenými vodičmi vo vzduchoprázdne môže tiecť elektrický prúd. Keď sa ho spýtali, čo ho zaujíma, odpovedal: Všetko.

Prispel k pokroku 

Bol bohatý a slávny. Ztelesnil obraz amerického štýlu podnikania. Dobrý vynález je ten, ktorý je tak praktický, že každý je nútený si ho kúpiť. Univerzálny hľadač technických zlepšení prístrojov a zariadení Thomas Alva Edison zostane v oblasti patentov a vynálezov navždy zapísaný medzi nespútaných géniov vytrvalosti a intuície, náruživých dobrodruhov trpezlivého pozorovania a predstavivosti. K cieľu treba ísť pokusmi a učiť sa na chybách. Najímal celý rad rôznorodých odborníkov a špecialistov, nechal ich neobmedzene premýšľať a sústredene skúmať, pozoruhodne vybadal skoro všetky praktické zlepšenia. Prichádzať na udivujúce objavy je ľahké. Veľmi ťažké je zdokonaliť ich do takej miery aby mohli nájsť praktické použitie.

Muž nášho veku 

Snažil sa zachytiť na dlhšie obdobie napísané slovo, hovorený zvuk, pohybujúci sa obraz. Neprestanem pokiaľ sa mi nepodarí dokonale zachytiť Beethovenovu symfóniu. Otvoril novú éru ľudstva pre svet konzervovaných zvukov a pohyblivých obrazov. Ukázal nový systém šírenia svetla elektrinou do každého domu. Zostala po ňom, čarodejníkovi z Menlo Parku, nezmazateľná stopa. Urobil viac, ako mnohí predpokladali. Karel Čapek to charakterizoval takto: Celé Edisonove kúzelníctvo je vo výsledkoch, ale nie v metóde… neorganizoval bádanie, ale organizoval objaviteľskú náhodu… industrializoval experimentáciu, bol podnikateľom šťastia vynálezcov.

Dušan Jedinák