Tkané chápadlá

Robotické chápadlá z mäkkých a pružných materiálov, ako sú látka, papier a silikón, sú na rozdiel od bežných ramien z pevných materiálov flexibilnejšie a bezpečnejšie. Skúmajú sa pre roboty v domácnosti, ktoré manipulujú s krehkými predmetmi, ako sú vajíčka, alebo pre logistické roboty, ktoré potrebujú prenášať rôzne typy predmetov. Malá nosnosť však sťažuje zdvíhanie ťažkých predmetov a slabá stabilita uchopenia spôsobuje, že predmet ľahko vykĺzne.

Ilustrácia Kang, G., Kim, YJ., Lee, SJ. et al. Nat Commun 14, 4633 (2023). doi.org/10.1038/s41467-023-40358-y

Song Kahye z Výskumného centra inteligentnej robotiky spolu s Lee Dae-Youngom z Katedry leteckého inžinierstva na Kórejskom inštitúte vedy a techniky vyvinuli mäkké chápadlo inšpirované textilom. Technika tkania spočíva v pevnom prepletení jednotlivých nití s cieľom vytvoriť pevnú tkaninu, ktorá dokáže spoľahlivo udržať ťažké predmety. Tím použil tenký plast PET.
Tkané chápadlo váži iba 130 gramov a dokáže uchopiť predmet s hmotnosťou 100 kilogramov. Bežné chápadlá rovnakej hmotnosti dokážu zdvihnúť maximálne 20 kilogramov. Mäkké robotické chápadlo možno vyrobiť jednoduchým upevnením plastového pásu, jeho výroba trvá menej ako 10 minút a dá sa ľahko vymeniť a udržiavať. Okrem PET možno použiť aj gumu a zmesi, ktoré majú pružnosť, čo umožňuje prispôsobiť chápadlá pre priemyselné a logistické prevádzky, kde sa vyžaduje silný úchopový výkon, alebo rôzne prostredia, kde musia odolávať extrémnym podmienkam.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.