Týždeň vedy a techniky 2020 je iný. Vedu môžeme zažiť priamo v obývačke.

Zľava Pavol Šajgalík, Ľudovít Paulis, Ján Kyselovič, Miroslav Šarišský, Pavol Sovák

V pondelok 9. novembra štartuje 17. ročník Týždňa vedy a techniky. Online a zadarmo sprostredkuje desiatky zaujímavých podujatí, od popularizačných prednášok a náučných videí, cez vedecké filmy, semináre, konferencie či súťaže.

Sedemnásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2020 sa koná v čase druhej vlny pandémie na Slovensku, jeho tohtoročná forma sa preto musela prispôsobiť špeciálnym opatreniam. Množstvo podujatí sa presunulo do online priestoru, nie je to však vždy nevýhoda; takýmto spôsobom majú často šancu osloviť viac ľudí.
Veda a výskum sú veľmi dôležité. Na jednej strane nám pomáhajú zapojiť mozgové závity, uspokojiť našu zvedavosť a snahu niečo objavovať. Na strane druhej nám práve výskum a vývoj vo vede pomáha posúvať sa ďalej, lepšie žiť. Týždeň vedy a techniky obvykle prebieha tak, že sa ľudia chodia pozerať do laboratórií a na podujatia. Tento rok sa to deje v opačnom garde; ľudia nemusia nikam chodiť, veda príde prostredníctvom online priestoru takpovediac priamo k nim do obývačky, povedal na tlačovej konferencii pri príležitosti Týždňa vedy a techniky Ľudovít Paulis, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ján Kyselovič pri príhovore

Generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR Ján Kyselovič vo svojom príhovore spomenul minulý ročník TVT, počas ktorého len do bratislavskej Incheby zavítalo 35 tisíc návštevníkov. Príprava 17. ročníka Týždňa vedy a techniky mala byť rutinnou záležitosťou, tešili sme sa, ako budeme podujatie vylepšovať. Nakoniec však bolo všetko inak a náš pôvodný koncept sme museli úplne pretransformovať, povedal na tlačovej konferencii.
Z mnohých podujatí, ktoré v rámci Týždňa vedy a techniky organizuje priamo CVTI SR, upozornil Ján Kyselovič na Pondelok s neurológiou či na autorský film Mateja Poka z produkcie CVTI SR Vo svetle noci, ktorý odvysiela CVTI SR prostredníctvom livestreamu v rámci Festivalu vedeckých filmov – FVF 2020.
Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík vo svojom príhovore spomenul rastúci záujem verejnosti o vedu a pozval verejnosť na podujatia SAV, ktoré sa budú konať v rámci TVT. Prvou témou je umelá inteligencia, druhou čistenie priemyselných záťaží, čo je otázka, ktorá Slovensko v súčasnosti mimoriadne trápi. Ďalšie podujatie organizuje Biomedicínske centrum SAV a bude sa na ňom riešiť testovanie vírusov. A ešte by som rád upozornil na aktivitu Korpusu slovenského jazyka, čo je projekt, ktorý presahuje hranice Slovenska.
Na tlačovej konferencii vystúpil aj Miroslav Šarišský, riaditeľ úseku ľudských zdrojov a organizácie riadenia v spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s., ktorá je dlhoročným partnerom Týždňa vedy a techniky. Vyrábame elektrinu, sme priemyselná spoločnosť. Naša práca by nebola možná, keby sme ju nepostavili na vedecko-technických základoch.
Rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Pavol Sovák pozval záujemcov o vedu na podujatia pod taktovkou UPJŠ: Chcel by som upozorniť na dve čajovne v rámci TVT, jedna sa venuje kvantovým technológiám, druhá dôsledkom klimatických zmien. Veľmi zaujímavá bude prednáška o 30. výročí Hubblovho teleskopu alebo dvojdňový online workshop k nanomateriálom. Rovnako podujatie venované štúdii, ktorá rieši odlišný vývoj detí v závislosti od ich poradia narodenia.

Podujatie Veda netradične počas TVT 2019

Prehľad všetkých podujatí nájdete na stránke www.tyzdenvedy.sk. CVTI SR bude väčšinu aktivít v rámci TVT 2020 realizovať online. Organizátori akcií v regiónoch ponúkajú rôzne spôsoby účasti, ktoré závisia od typu jednotlivých aktivít. Všetky podujatia TVT 2020 sa striktne konajú v súlade s pandemickými opatreniami platnými na území SR.

Hlavnými organizátormi podujatia sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SRCentrum vedecko-technických informácií SR. Spoluorganizátorom je AMAVET. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárne a EPSON. Mediálnymi partnermi sú VEDANADOSAH.sk, časopis Quark, Nextech, Zážitkové centrum vedy Aurelium a Zones.sk.

CVTI SR
Foto Marián Zelenák