Umelá inteligencia u lekára

Model ChatGPT s umelou inteligenciou dokáže podľa výskumníkov písať administratívne lekárske poznámky rýchlejšie ako lekári bez toho, aby sa znížila ich kvalita. Administratívne úlohy zaberajú veľkú časť pracovného času lekára, čím sa skracuje čas na kontakt s pacientom a prispievajú k stresu. Vďaka pokroku v oblasti generatívnej umelej inteligencie a jazykového modelovania sa otvárajú možnosti, ako znížiť administratívnu záťaž zdravotníkov. To umožní lekárom venovať viac času svojim pacientom, uviedol lekár a vedec Cyrus Brodén z Univerzitnej nemocnice v Uppsale a Univerzity v Uppsale.

Foto Pexels/National Cancer Institute

Výskumníci vytvorili virtuálne prípady pacientov, ktoré štruktúrou aj obsahom napodobňovali skutočné prípady. Prepúšťacie dokumenty vytvorili aj lekári ortopédi. Nástroj ChatGPT-4 potom požiadali, aby vytvoril rovnaké poznámky. Hodnotenie kvality vykonala skupina 15 expertov, ktorí nepoznali zdroj dokumentov. Výsledky ukazujú, že poznámky vytvorené ChatGPT-4 a ľuďmi sú celkovo porovnateľné z hľadiska kvality, ale ChatGPT-4 vygeneroval prepúšťacie dokumenty desaťkrát rýchlejšie ako lekári, uviedol C. Brodén. Na pilotnú štúdiu teraz nadviaže hĺbková štúdia 1 000 autentických zdravotných záznamov pacientov. Cieľom bude opäť použiť ChatGPT na vytvorenie podobných administratívnych poznámok v záznamoch pacientov.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.