Úspešní po tretí raz

Jedným z hlavných podujatí novembrového Týždňa vedy a techniky bol už 19. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET. Žiaci základných a stredných škôl v národnom finále v bratislavskej Inchebe na ňom predstavili svoje vedecké projekty.

Nad podujatím prevzal záštitu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR a súčasne sa uskutočnilo pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Ako obvykle, prinieslo mnoho zaujímavých nápadov a najlepšie z nich budú mať šancu predstaviť sa na viacerých prestížnych svetových podujatiach v Moskve, Bruseli alebo USA. Festival vedy a techniky organizuje AMAVET, Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

Miriam a Samuel

Jednoznačne najúspešnejšími žiakmi sa aj tento rok stali Miriam Feretová a Samuel Smoter z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove. Okrem toho, že dostali jednu zhlavných cien dekana Prírodovedeckej fakulty UK,už po tretí raz získali aj ocenenie vo finále tejto súťaže. Miriam tak vlani reprezentovala Slovensko na Vernadského národnej súťaži v Moskve a toto leto spolu so Samuelom prinieslibronzzcelosvetovej projektovej olympiády I-SWEEEP v americkom Houstone, na ktorú sa nominovali presne pred rokom. Vďaka svojmu výborne pripravenému novému projektu Prírodné éterické oleje v prevencii pred kliešťami rodu Dermacentor môžu ísť v máji 2017 na najväčšiu svetovú súťažnú prehliadku mladých bádateľov Intel ISEF do Los Angeles. Okrem nepochybnej šikovnosti a usilovnosti mladých ľudí stojí za nimi podpora ich profesorky biológie a geografie Miriam Feretovej staršej, ktorá ich na súťaž pripravila.

Ako spia stredoškoláci?

Zľava: minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan, Samuel Smoter, Miriam Feretová, Juraj Vasek, Dominika Gáborová a Jozef Ristvej, predseda AMAVET-u a riaditeľ Festivalu vedy a techniky.

Na súťaži Intel ISEF 2017 nás budú ešte reprezentovať aj Dominika Gáborová a Juraj Vašek z martinského Gymnázia V. P. Tótha vďaka projektu Meranie kvality spánku pomocou Xiaomi Mi Band 1S. Využili komerčný náramok na zisťovanie kvality spánku žiakov na stredných školách.

Ekologické pranie

Zaujímavý projekt predstavili Mária Homzová a Anna Štofirová z Cirkevnej spojenej školy zo Sniny. Z olúpaných, uvarených a rozdrvených plodov pagaštana konského pripravili prací prášok, ktorý dokázal vyprať textílie zašpinené piatimi rozličnými spôsobmi takmer rovnocenne ako viacero druhov pracích prostriedkov a ekologicky, bez chemického znečistenia odpadových vôd. Pagaštany si vybrali pre ich obsah saponínov a ďalších látok, uvoľňujúcich špinu z tkanín. Dievčatá chcú svoj projekt ešte vylepšovať a zdokonaľovať. Napríklad aj pridaním voňavých esencií.

Nechtíkový krém

Zápalové problémy na pokožke sa zasa rozhodla riešiť Liliana Szecsényiová z bratislavskej Strednej zdravotníckej školy, ktorá pripravila nechtíkový krém vlastnej receptúry a nechala ho otestovať svojich spolužiakov. Na fotografiách mala zdokumentované, ako nechtík priaznivo pôsobil a zmierňoval zápalové ložiská na tvári a chrbte.

Ďalšie zaujímavé ocenené i neocené projekty mladých bádateľov budeme predstavovať v ďalších číslach časopisu Quark.

JM