Užitočné blesky

Foto Pixabay

Pozorovania zo špeciálneho lietadla prenasledujúceho búrky ukazujú, že blýskanie dokáže vytvoriť veľké množstvo chemikálií čistiacich vzduch. V článku v magazíne Science výskumníci uviedli, že tieto látky pomáhajú čistiť vzduch reakciou s kontaminantmi ako metán. Pri tomto procese vytvárajú molekuly, ktoré sú rozpustnejšie vo vode alebo lepkavejšie, čo umožňuje spláchnuť ich ľahšie zo zemskej atmosféry alebo sa prilepiť k zemskému povrchu. Vedci už predtým vedeli, že blýskanie produkuje oxid dusnatý, čo môže viesť ďalej k vytvoreniu látok, ako sú hydroxylové radikály. Dosiaľ však nikto nepozoroval vytvorenie takého množstva týchto molekúl priamo v búrke.
V máji a júni 2012 lietadlo NASA zmeralo obsah dvoch typov látok v búrkových oblakoch nad Coloradom, Oklahomou a Texasom. Prvým bol hydroxylový radikál OH, druhým podobná látka nazývaná hydroperoxylový radikál HO2. Kombinovaná koncentrácia molekúl OH a HO2, generovaných výbojmi bleskov a ďalšími elektricky nabitými oblasťami vzduchu, dosahovala v niektorých častiach týchto mrakov až tisíce častíc na bilión. Najvyššia koncentrácia OH, ktorú dovtedy vedci pozorovali v atmosfére, bola pritom iba niekoľko častíc na bilión. Najvyššia dovtedy pozorovaná koncentrácia HO2 bola zhruba 150 častíc na bilión.
Neočakávali sme, že uvidíme niečo takéto, popisuje výsledky výskumu William Brune z pennsylvánskej Penn State University, ktorý sa zaoberá výskumom atmosféry. Odložili sme získané dáta na neskôr, pretože vyzerali extrémne. Laboratórne pokusy však neskôr potvrdili, že elektrina skutočne dokáže v oblakoch vytvárať také veľké množstvá OH a HO2. Predpokladá sa, že v ktorýkoľvek daný okamih na svete prebieha približne 1 800 búrok. W. Brune a jeho kolegovia na základe toho prišli s hrubým odhadom, že blýskanie by mohlo byť zodpovedné za 2 až 16 % celkového objemu atmosférického OH. Presnejší odhad by si vyžadoval sledovanie viacerých búrkových mrakov. Pochopenie vplyvu bleskov na chemické zloženie zemskej atmosféry by mohlo naberať na dôležitosti zároveň s tým, ako klimatická zmena vyvoláva viac búrok s bleskmi.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.