V testoch vyhrala UI

Foto Fotky&Foto

Rakovina prsníka zistená vo včasných štádiách je liečiteľná, preto je dôležité diagnostikovať ju čo najskôr. Vďaka vedcom z Google Health a Imperial College London je tu reálna nádej, že umelá inteligencia (UI) by nám vo včasnej diagnostike tejto zákernej choroby mohla pomôcť.
Cieľom skríningovej mamografie je identifikovať rakovinu prsníka v skorších štádiách choroby, keď môže byť liečba úspešnejšia. Napriek existencii skríningových programov je interpretácia mamogramov ovplyvnená vysokou mierou falošne pozitívnych a falošných negatívnych výsledkov. Spomínaní vedci však vyvinuli systém UI, ktorý je schopný prekonať ľudských odborníkov v odhalení rakoviny prsníka. UI vyškolili pomocou takmer 29 000 mamografických snímok. Systém UI potom diagnostikoval rakovinu prsníka efektívnejšie ako šesť rádiológov, s ktorými súťažil v nezávislej porovnávacej štúdii. Inými slovami – UI bola asi taká dobrá ako dvaja rádiológovia pracujúci spolu. Výsledky porovnávacej štúdie tiež ukázali, že umelá inteligencia produkovala o 5,7 % menej falošne pozitívnych výsledkov ako rádiológ a v prípade falošne negatívnych výsledkov to bolo až o 9,4 % menej.
Lily Pengová z Google Health uviedla, že testovaný systém UI by mohol zvýšiť aj mieru prežitia pacientov s rakovinou pľúc o 40 %. Takže dôkladné posúdenie systému UI môže reálne pripraviť pôdu na klinické skúšky na zlepšenie presnosti a účinnosti skríningu nielen rakoviny prsníka. Tento druh UI má šancu pomôcť vyriešiť nedostatok rádiológov a stať sa pomocníkom lekárov pri znižovaní počtu nesprávnych onkologických diagnóz.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.