V znamení IT oskarov

Už po osemnásty raz sa na spoločenskom večere IT GALA odovzdávali prestížne ocenenia IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka 2018 a Najziskovejšia IT firma roka 2017.

Ceny udeľuje neformálne združenie slovenských žurnalistov a členov profesijných združení v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Cieľom je zhodnotiť odborné a manažérske úsilie osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií, oceniť najvýznamnejšie projekty a produkty realizované v danom roku.

Odborná komisia opäť zostavila širšiu nomináciu viac ako 80 osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Na základe údajov z informačných dotazníkov porota hlasovaním zostavila užšie nominácie troch osobností, troch produktov a troch projektov bez určenia poradia. Výsledky hlasovania sa slovenská IT komunita dozvedela na slávnostnom gala vyhodnotení vo štvrtok 4. októbra 2018.

Víťazom kategórie IT produkt 2018 sa stala spoločnosť STEMI, ktorú zastupoval riaditeľ Milan Barger.

Osobnosť

V kategórii IT osobnosť roka 2018 sa stal víťazom Gabriel Galgóci zo spoločnosti AT&T Global Network Services Slovakia. Gabriel Galgóci pôsobí ako generálny riaditeľ spoločnosti a riaditeľ pre manažované zákaznícke služby v regióne EMEA. Za 19 rokov práce v AT&T sa mu podarilo slovenskú pobočku dostať do pozície strategického centra globálnych služieb a najväčšej AT&T pobočky mimo materskej krajiny. Z vtedajších 11 zamestnancov sa rozšírila na súčasných vyše 4 400. Pracovné pozície sa pod jeho vedením transformovali z backoffice na pracovné pozície s vysokou pridanou hodnotou, ako sú dizajnér sieťových riešení, architekt sieťovej bezpečnosti, vývoj aplikačných platforiem a nástrojov pre globálne služby. Na Slovensku sa podarilo vyvinúť službu, ktorá sa už po úspešnom Proof of Concept testovaní implementuje pre zákazníkov na celom svete.

Projekt

V kategórii IT projekt roka 2018 si ocenenie odniesla aplikácia FaBiS: Biometrická identifikácia klienta banky bez fyzickej prítomnosti. Táto mobilná aplikácia pomáha klientom získať dostatočne kvalitné údaje pre potvrdenie identity. Porovnáva selfie s tvárou na občianskom preukaze, overuje živosť človeka (tzv. liveness check).

Ocenenie za najlepší IT projekt 2018 získali Dušan Slimák z Tatra banky a account manager Peter Ivanka zo spoločnosti Softec

Online overenie získaných podkladov v porovnaní s databázou Ministerstva vnútra SR vyhodnocuje zhodu s údajmi a fotografiou na občianskom preukaze. Projekt je určený pre neklientov Tatra banky a spája identifikáciu so self-service predajom bežných účtov a spotrebných úverov. Projekt prihlásili spoločnosti Tatra banka a Softec. Titulu najlepší IT projekt 2018 si prebrali Dušan Slimák, vedúci oddelenia implementácie úverov v Tatra banke, a account manager Peter Ivanka zo spoločnosti Softec, spol. s r. o.

Produkt a najziskovejšia firma

V kategórii IT produkt roka 2018 ocenenie získala Komunikačná technológia STEMI. Ide o technológiu umožňujúcu pomocou smartfónov okamžitú obrazovú a hlasovú konzultáciu prípadu infarktu myokardu vrátane EKG a cievnej príhody medzi profesionálnym záchranárom v teréne a lekárom špecialistom. Nemocničný tím pritom vidí polohu sanitky, čas dojazdu a rôzne klinické informácie, a tak vie pripraviť potrebné podmienky na prijatie pacienta v nemocnici.

Gabriel Galgóci s moderátorom večera

Produkt prihlásila spoločnosť STEMI Global, cenu prevzal riaditeľ Milan Barger. Titul Najziskovejšia IT firma roka 2017 získala Profesia, spol. s r. o. Táto kategória vychádza z kvantitatívnych kritérií. Rebríček pripravujú spoločnosti Across Private Investments, FinStat a Digital Visions (PC REVUE). Hlavné kritérium na zaradenie do rebríčka je príslušnosť firiem do odvetvia informačných a telekomunikačných technológií ako hlavného predmetu podnikateľskej činnosti. Z týchto firiem bolo vybraných 100 s najvyššou EBITDA, teda ziskom pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou. Vybrané spoločnosti sa následne hodnotili z hľadiska medziročného rastu EBITDA, návratnosti vlastného kapitálu (ROE), návratnosti aktív (ROA) a ziskovej marže.  Cenu pre najziskovejšiu IT firmu  roka odovzdal Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across private investments riaditeľke spoločnosti Profesia Ivane Molnárovej. O nomináciách rozhodla komisia zostavená z IT novinárov a zástupcov profesijných IT organizácií v zložení: Ivan Kopáčik (ISACA), Ľuboslav Lacko (PC REVUE), Ján Šebo (CTF), Mário Lelovský (ITAS), Boris Tytykalo (SITA), Filip Hanker a Ján Trangel (Živé.sk), Slavomír Bača (Mentor Partners/robime.it) a Martin Drobný (PC REVUE/NEXTECH).

R
Foto PC Revue
V spolupráci s PC Revue, www.pcrevue.sk

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre