Vedecké jednohubky

Bavia vás podcasty? A čo tak zopár rýchlych vedeckých zaujímavostí? Najnovší podcastový projekt od Žijem vedu má ambíciu prinášať výber čerstvých objavov slovenských vedcov a vedkýň, a to v ľahko stráviteľnej podobe len do desiatich minút.
V neziskovej organizácii Žijem vedu už šesť rokov prepájame talentované vedkyne a vedcov, ktorí na slovenských či zahraničných pracoviskách posúvajú hranice poznaného. Preto vieme, že ich výskum si zaslúži pozornosť a chceme tak ponúknuť vedecké postrehy aj širokému publiku do bežného sveta.
Vedecký výskum je často uverejnený príliš komplikovane, v odbornej angličtine a v úzko špecializovaných zahraničných časopisoch, z čítania ktorých by vás mohla neraz rozbolieť hlava.
Preto sme si pre vás pripravili minipodcast Vedecké jednohubky, v ktorom vám jednoducho naservírujeme ochutnávku toho podstatného z vedy slovenských vedcov a vedkýň.
Nielenže získate prehľad, akým problémom a témam sa venujú naši vedci, ale dozviete sa aj niečo nové, čo môžete hneď prakticky využiť – napríklad na ohúrenie svojho okolia.
V prvom diele sa dozviete, ako ovplyvní dĺžka neurónu prenos signálu, ako sa dá využiť iPad na skenovanie lesa a aké konštelácie buniek formujú našu tvár.
Podcast Vedecké jednohubky si môžete vypočuť na podcastových platformách Apple, Google a Spotify.
Viete o nedávnych článkoch a projektoch slovenských vedcov a vedkýň, ktoré by sme mali zaradiť do výberu? Napíšte nám na zijemvedu@zijemvedu.sk.

Tím Žijem vedu

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.