Vedecké večerníčky

Občianske združenie Vedecký brloh prichádza s unikátnym novým formátom: podcastom pre deti o vedeckých objavoch a práci slovenských vedcov. Moderátormi sú žiaci základných škôl a ich hosťami erudovaní akademici a odborníci.
Minisériu odštartoval na Deň detí podcast s Ing. Jánom Balážom, PhD., o vesmírnych misiách. Na streamovacích službách je už aj druhý diel o supravodivosti, v ktorom bol hosťom RNDr. Jozef Kačmarčík, PhD. Obaja sú zamestnancami Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.
Podcasty sú určené dvom vekovým kategóriám: mladším vo veku od 8 rokov a starším – tínedžerom. Náročnosť podcastu určuje téma diskusie.
Poslucháči sa môžu tešiť na epizódy o nanosvete, kvantovom svete pre úplných začiatočníkov, počítačovej farme, aj o hľadaní liekov na nevyliečiteľné choroby či dinosauroch. Podcasty budú okrem prázdnin vychádzať raz do mesiaca.
Deti sú naučené pred spaním počúvať rozprávky, aby sa preniesli do sveta fantázie a mohli rozmýšľať nad krásnym svetom princezien, rytierov či drakov. My sa im chceme pokúsiť ukázať, že aj ten reálny svet, ktorý žijú, je plný zázrakov hodných snívania či rozmýšľania, vysvetľuje Mária Zentková z Vedeckého brlohu, o. z.
Podcast je jedinečný aj tým, že v ňom hrajú prím deti a mládež, ktorí ho moderujú. Na tvorbe podcastov sa zúčastňujú žiaci z troch základných škôl: Veselá škola v Prešove, ZŠ pri MŠ Nižná brána v Kežmarku a ZŠ Krosnianska 4 v Košiciach. Zámerom tvorcov Vedeckých večerníčkov je dať mladým priestor na zvedavé a spontánne otázky, ktoré poslucháča vtiahnu ešte viac do témy.
Chceme vytvoriť atmosféru, v ktorej neexistuje nevhodná otázka, je v nej spontánnosť a určitá vôňa slobody. Vybrali sme do projektu práve tieto základné školy, lebo na nich fungujú veľmi úspešné prírodovedecké krúžky, deti sú zvyknuté pracovať kreatívne a zúčastňovať sa aj na netypických aktivitách, hovorí M. Zentková.
Podcast Vedecké večerníčky vychádza s podporou Slovenskej akadémie vied, Tepelného hospodárstva, s. r. o., Košice a grantu TESCO Vy rozhodujete, My pomáhame.
Vedecké večerníčky nájdete na Spotify, Google Podcasts a na stránke vedeckybrloh.sk.

Renáta Zolnaiová, Vedecký brloh, o. z.

Komentáre